Науково - дослідницька робота "Фразеологізми. Використання у промові фразеологічних одиниць представниками різних вікових категорій"

Російська мова 6-й клас

  1. Програми загальноосвітніх установ.
  2. Російська мова 5-9 класи Москва "Освіта", 2007р. Автори: М.Т. Баранов, Т.А. Ладиженська, Н.М, Шанський

Російська мова: підручник для 6 класу загальноосвітніх закладів/М.Т. Баранов, Т.А. Ладиженська / М: Просвітництво,2007.

  1. Мета уроку:
Навчальна:
  • познайомити учнів із синонімією фразеологізмів, з особливостями вживання фразеологізмів у мові;Розвиваюча:
  • поповнити фразеологічний словник учнів; розвивати вміння та навички використання фразеологізмів у мові.Виховує:
  • розуміння національної культури за допомогою фразеологізмів

    1. Завдання уроку:
    2. Закріпити поняття "фразеологізм", визначити історію виникнення стійких поєднань, джерела фразеологізмів.

    Розвивати розумову діяльність учнів, їх творчі здібності.

    Хід уроку

    I. Оргмомент.

    ІІ. Оголошення мети та теми уроку.

    Минулого уроку ми з вами познайомилися з фразеологізмами, їх будовою.

    Сьогодні ми продовжимо відкривати для себе дивовижний та цікавий світ фразеологізмів. Запишіть у зошитах тему уроку: Джерела фразеологізмів. Використання фразеологізмів у мові. Фразеологічний словник. .

    Слайд №1 ІІІ.

    Повторення вивченого.

    1. Розмова із класом.
    1-е питання: що ви вже знаєте про фразеологію?
    Фразеологія – наука, яка вивчає фразеологізми. 2-е питання:
    що таке фразеологізми? Фразеологізм – це стійкі поєднання слів. Наприклад: збитися з ніг, рипучи серце, обвести.

    навколо пальця

    3 питання: яким членом пропозиції є фразеологізм? Подивимося підказку на слайді. .

    Слайд №2 Ви впоралися із завданням. Тепер ми можемо продовжити вивчення цього цікавого розділу мовознавства – Фразеологія та нас вітає дуже добрий фразеологізм. Який!?
    Ласкаво просимо! З'являється напис “Ласкаво просимо!”

    Слайд №3

    IV. Пояснення нового матеріалу

    1. Сторінки історії Однією з кращих прикрас мови є особливі обороти,стійкі вираження

    , які називаються фразеологізмами Ще великий М. В. Ломоносов називав стійкі поєднання

    "фразесами",”, пропонуючи включити їх у словник. Вчені зрозуміли, що фразеологізми створюють особливий ярус у мові. Народився новий розділ мови - фразеологія. Фразеологізми по-своєму відбивають життя нашого народу з дуже далеких часів, у яких виражений дух народу, його історія, звичаї. Слайд №4

    2. Усне спостереження

    Іноді, хлопці, вам незрозумілі вирази дорослих. Тому що ви не знаєте, як народжуються фразеологізми. Ось послухайте мою розповідь.

    Живуть-живають слова-деталі, ними користуються окремо, чи вигляді тимчасових поєднань, але у якийсь момент, коли виникає у цьому необхідність, слова зливаються в неподільні поєднання - фразеологізми. Існують, наприклад, слова вода, на, зливаютьсята фразеологізм Водою не розіллєш”. Так із слів, точніше із поєднань, народжується більшість фразеологізмів. У фразеологізмах слова втрачають колишні значення

    3. Відпрацювання навички: дослідницька роботаучнів.

    - "Недарма і недаремно слово мовиться і до віку не зламається" - кажуть у народі. І справді, кожен вираз, став крилатою фразою, має свою основу, часто – у давнину. Знання походження таких виразів відкриває нам очі на багато цікавих фактів з історії нашого народу .

    Діти, вам хочеться дізнатися, звідки фразеологізми входять до нашої мови? Чому ми говоримо “ ріг достатку”, “бити байдики”, “крокодилові сльози”? Послухаймо повідомлення хлопців.

    Учні до уроку повинні підготувати повідомлення про походження фразеологічних зворотів, використовуючи різні словники та посібники.

    Ріг достатку.

    Давньогрецький міф розповідає у тому, що жорстокий бог Крон не хотів мати дітей, оскільки боявся, що вони заберуть в нього владу. Тому дружина його народила Зевса потай, доручивши німфам доглядати його. Зевс був вигодований молоком божественної кози Амалфеї. Якось вона, зачепившись за дерево, відламала собі ріг. Німфа наповнила його плодами та подарувала його Зевсу. Той подарував його німфам, які виховали його, пообіцявши, що з нього з'являтиметься все те, чого вони б не побажали. Так вираз став символом невичерпного багатства, статку.

    Бити байдики.

    Що таке байдики? виявляється, спочатку це словосполучення означало: розколювати осиновий цурбан на цурки (баклуші) для виготовлення з них ложок, кухарів та інших дрібних виробів. Справа це була проста, яка не вимагала великих зусиль і умінь, тому вираз "бити байдики" перетворився на фразеологізм.

    Крокодилові сльози.

    Цей фразеологізм означає удавану, лицемірну жалість, нещире жаль. Вираз стався від повір'я, що широко поширився за старих часів, що крокодил нібито плаче, з'їдаючи свою жертву.

    4. Відпрацювання навички: робота учнів із фразеологічним словником.

    Про значення та історію виникнення фразеологізмів ми можемо дізнатися у тлумачних словниках. Існують словники фразеологізмів. Наприклад, Фразеологічний словник російської під ред. А.І. Молоткова. З такого словника можна дізнатися про історію походження фразеологізмівдавайте попрацюємо з ним. Знайдіть у словнику про походження фразеологізмів:

    Казанська сирота.

    Після завоювання Іваном Грозним Казані татарські мурзи (князі), користуючись незлопамятністю росіян, прикидалися бідними і настирливо випрошували нагороди. З того часу того, хто прибідняється, щоб розжалобити когось і отримати собі зиск, народ насмішкувато називає казанською сиротою.

    Канитель тягнути.

    За старих часів мідні, золоті та срібні нитки для церковних різ, офіцерських еполетів і для вишивки по оксамиту виготовляли вручну, кустарним способом: розжарювали метал і обережно витягували кліщами тонкий дріт, який називався канитель. Робилося це дуже довго, тому почали говорити: тягар тягти, тобто. зволікати, мішати. Звідси й слово тяганини – одного кореня з дротом, який доводилося дуже довго волочити, тягнути.

    Заварити кашу.

    У наші дні каша – лише вид їжі, а раніше це слово мало ще один сенс: весільний бенкет, весілля. Про те, яке значення надавалося каші, можна судити з весілля Дмитра Донського. Приємно було влаштовувати кашу у батька нареченої. Але Дмитро Донський вважав нижче за свою гідність їхати до нижегородського князя Дмитра Костянтиновича, а останній відмовився їхати до Москви, до молодого Дмитра, якому на той час було 16 років. Тому кашу влаштували між двома містами в Коломні.

    На злодії шапка горить.

    Відбувається цей вислів від старовинного анекдоту. Шукали одного разу злодія, не змогли знайти і звернулися до мудреця. Той повів потерпілих на базар, де зазвичай усі збиралися, і раптом крикнув у натовп: "на злодії шапка горить!" Одна людина мимоволі схопилася за голову. Він і виявився злодієм. З того часу так і говорять про людину, яка мимоволі видає себе ненавмисним словом чи вчинком.

    5. Спостереження за картинками.

    На картинках художник зобразив фразеологізми, давайте спробуємо визначити їхнє значення і запишемо їх у зошит. Слайд №5,6

    Грошей кури не клюють – у достатній кількості.
    Жити приспівуючи – добре.
    Очі розбігаються – не можна зосередитись від різноманітності вражень.
    Клювати носом - спати.
    Без сучка без задирки – сумлінно, чітко, акуратно.
    Закохатися по вуха – дуже, сильно.
    Їхати зайцем – без квитка, без оплати.
    Братися за розум - ставати розважливішим, розумнішим.

    6. Додаткова інформація.

    А як з'явилися фразеологізми залишитися з носом і зарубати на носі?

    Виявляється, вони не тільки різного походження, але й не мають жодного відношення до слова ніс як позначення частини особи. За давнім звичаєм наречений приносив батькам нареченої подарунок, викуп. Якщо нареченому відмовляли, він залишався з носом. Пізніше це слово було пов'язане зі словом ніс у сучасному розумінніі з'явилися вирази:

    показати ніс
    натягнути ніс
    водити за ніс (вводити в оману, дурити)

    Іншого походження фразеологізм зарубати на носі (Добре запам'ятати). Носом за старих часів називали пам'ятну дощечку, бирку, яку носили з собою (тим самим ніс – від дієслова носити) неписьменні люди, роблячи на ній різні нотатки, зарубки.

    7. Відпрацювання навички: творчий пошук.

    Діти, спробуйте записати якнайбільше стійких поєднань зі словами:

    голова, ніс, мова

    Запишемо приклади у зошит Слайд №7

    V. Закріплення

    1. Робота за малюнками

    Назвіть фразеологізми, що зображені на малюнках Слайд №8, 9

    Поясніть, коли ці фразеологізми вживаються у мові.

    (Хлопці знайомляться з жартівливими малюнками та розгадують, які ж фразеологізми намальовані на них, пояснюють їхнє вживання у мові)

    На малюнках фразеологізми:

    крокодилові сльози з
    є в калош
    взяти бика за роги
    кіт наплакав,
    як собаці п'ята нога,
    Спустивши рукави
    як з гусака вода
    черепашим кроком
    як риба у воді
    купувати кота в мішку
    ведмідь на вухо настав
    як корова язиком злизала
    тягнути кота за хвіст.

    А тепер пригадайте кілька постійних порівнянь. Підказкою вам будуть ілюстрації

    Слайд №10

    2. Дидактична гра

    Відгадати загадки. Слайд №11

  • Як говорять про людину, яка зовсім позбавлена ​​музичного слуху?
  • Виконується швидко, вправно, добре.
  • Так говорять про людину, яка легко змінює свої рішення, наміри
  • Дуже темно, нічого не видно.
  • Опинитися в незручному, дурному становищі.
  • Мовчати, не казати зайвого.
  • Виконати обіцянку.
  • Винаходити або повідомляти про те, що вже давно винайдено або відомо.
  • Як говорять про людину дуже скромну, тиху, лагідну.
  • Його вішають, приходячи до смутку.
  • Не квіти, а в'януть.
    1. Ведмідь на вухо настав.
    2. Світиться в руках.
    3. Сім п'ятниць тижня.
    4. Ні зги не видно.
    5. Сісти в калош.
    6. Наче муху проковтнув.
    7. Дати зарок.
    8. Відкривати Америку.
    9. Мухи не скривдить.
    10. Вішати носа.
    11. Вуха в'януть.

    3. Відпрацювання навички

    Знайдіть у тексті фразеологізми. Поясніть, що вони означають. Слайд №12,13.

    Потрапили на вудку.
    Якось запросив нас син лісника до себе. За грибами, каже, сходимо, полюємо, рибу вудити будемо. Юшку зваримо- пальчики оближеш.
    Ми, звісно, ​​зраділи, вуха розвісили,слухаємо. Мій братик так голову втративвід щастя. Потім він мені спокою не давав: "Ходімо та ходімо! Кажуть, він такий майстер рибу ловити, собакуна цій справі з'їв.Не знаю, яких собак він їв, а ось ми попалися на вудку.
    Домовилися прийти у суботу надвечір. П'ять кілометрів одним духомвідступили. А нашого приятеля вдома не було.
    "Ось пустомеля, - обурився дід, - весь час комусь морочить голову.
    У братика сльози в три струмки.Я, звичайно, теж не в своїй тарілці.
    "Нічого, дітлахи, - заспокоїв нас дід, - зі мною підете".
    І пішли. І рибу ловили, і багаття розвели, і юшка була. ні в казці сказати, ні пером описати.

    Виписуємо в зошит фразеологізми та визначаємо їх значення.

    4. Творче завдання

    Деякі вчені до фразеологізмів відносять також прислів'я та приказки. (Їх називають зазвичай крилатими словами та виразами.) Закінчіть початі прислів'я:
    Любиш кататися - ... . Тихіше їдеш - ... . Краще синиця в руках, ніж... . Закінчив справу - ... . Не поспішай язиком, ... . На смак та колір... . Готуй сани влітку, а... .
    (люби і саночки возити; далі будеш; журавель у небі; гуляй сміливо; поспішай ділом; товариша немає; віз взимку.)Слайд №14

    5. Дидактична гра "Лото".

    У російській мові існує чимало синонімічних фразеологізмів, різних за своїм звучанням, але близьких за значенням. Ми пограємо з вами у лото. Для гри приготовлені в 1 ряді фразеологізми, в 2 ряді – також фразеологізми, але фразеологізми-синоніми. Ваше завдання до даних фразеологізмів підібрати відповідні фразеологічні синоніми. (Вчитель вимовляє фразеологізми 1 ряду, учні називають синонімічний фразеологізм із 2 ряду).

    Виграє той, хто найбільше назве синтаксичних фразеологізмів і на вимогу вчителя зуміє пояснити значення деяких із них. За кожну правильну відповідь дається бал.

    1. Без сучка та задирки. 2. Валиться з рук. 3. Важливий птах.4.. Душі не сподіватися. 5. Заварювати кашу. 6. Уздовж і поперек. 7. Б'юся об заклад. 8. Вийти у світ. 9. Оком не моргне. 10. Віч-на-віч. 11. Вважати ворон. 12. Каші просять. 13. Море по коліно. 14. Молоко на губах не обсохло. 15. На краю прірви. 16. Падати духом. 17.. Руки у штани. 18. Тертий калач. 19. Хоч лопатою греби. 20. Втерти носа. 21. Втрачати голову.
    2. Як по маслу. 2. Руки опускаються. 3. Птах високого польоту. 4. Збожеволіти. 5. Город городити. 6. Як свої п'ять пальців. 7. Тримати парі. 8. Побачити світло.

    9. Рука не здригнеться. 10. Зійти зі сцени. 11. Очі у вічі. 12... Сидіти склавши руки. 13. Роззявляють рот. 14. 19. Трин-трава. 15. Ніс не доріс. 16. На краю загибелі. 17. Вішати носа. 18. Шалтай-болтай. 19. Непочатий край. 20. Заткнути за пояс. 21. Збиватися з пантелику.

    Підрахуємо зароблені бали (назвіть переможця).

    VI. Висновки

    Слайд №16

    Давайте пригадаємо, що ми сьогодні нового дізналися про фразеологізми?

    Як фразеологізми допомагають вивчати минуле нашого народу?

    Чим можуть відрізнятися фразеологізми-синоніми?

    Що необхідно враховувати при вживанні фразеологізмів у мові?

    Яка роль фразеологізмів у мові?

    VII. Підсумки уроку

    Діти, ми з вами переконалися, що наука Фразеологія казково багата. У її коморах зберігаються слова від найдавніших до новонароджених. Там по крихтах збиралися фразеологічні звороти - мудрість російського народу. А ось послухайте, як про це ж, але лише у віршах сказала поетеса Марія Комісарова:

    Слайд №17
    Народ – володар таємниці слова
    І всіх скарбів мови,
    Їм виткано його основу
    Для поколінь на віки.
    Він створив диво тіні, світла,
    І звуку зліт, і слова лад,
    Їм життя поезії зігріте,
    У ньому зірки вічності горять.
    Народ – співак, скульптор, воїн,
    І в безтурботності своїй
    Безсмертя він удостоєний

    Однією з ним життям жити вмій.

    Слайд №18

    Ось і закінчився наш урок. Кажуть, кінець – справі вінець. І хочеться вірити, що всі ці завдання та оповідання не тільки захопили вас, а й показали, як цікаво вивчати російську мову, як багато в ній таємниць, як багато несподіваного в кожному слові, якщо в нього пильно вдивитись.

    Наша мова – це великий скарб народу, створений упродовж багатьох століть його історії. Бережіть його, не псуйте, не спотворюйте, не засмічуйте грубими словами.

    VIII. Домашнє завдання

    Слайд №19

    Завдання по групам: 1 група готується до конкурсу ".

    Кращий оформлювач книги фразеологізмів 2 група складе ,твір-оповідання .

    3 група виписує значення фразеологізмів :

    Авгієві стайні.
    Ахіллесова п'ята.
    Вавилонське стовпотворіння.
    Тримати в їжакових рукавицях.
    Блудний син.

    із фразеологічного словника.


    Вживання фразеологізмів надає промови жвавість та образність. Це цінують журналісти, які охоче звертаються до російської фразеології у фейлетонах, нарисах: "Волга" разом з її лихим водієм зникла, наче крізь землю провалилася; Директор – атеїст до мозку кісток- не вірить ні в домовика, ні в дідька. Він стверджує, що квартирна посуха у новому п'ятиповерховому будинку викликана бракоробами-будівельниками. А їх і слід простигу радгоспі. Шукай вітру в полі! (З газ.). Звернення до розмовної фразеології у разі часто призводить до змішання стилістично різнорідних елементів, що сприяє комічному звучання промови.

    Особливо люблять використовувати фразеологізми гумористи, сатирики: Остап підійшов до Воробьянінова впритул і, озирнувшись на всі боки, дав ватажку короткий, сильний і непомітний для стороннього окаудар у бік.- ...Ось тобі сивина в бороду/ Ось тобі біс в ребро!; Правильно, - промовив Остап, - а тепер по шиї. Два рази. Так. Нічого не поробиш. Іноді яйцям доводиться вчити курку, що зарвалася... Ще разок... Так. Не соромтесь. По голові більше не бийте. Це найслабше його місце (І. та П.). При цьому стійкі поєднання перетворюються і нерідко набувають нових відтінків значення, як це можна спостерігати на прикладі процитованих рядків. Ільф і Петров розчленували фразеологізм сивина в бороду, а біс у ребро, який у другій частині речення частково втрачає метафоричне значення (пор.: біс у ребро - удар у бік); фразеологізм яйця курку не вчать перетворений на його антонім (окказіоналізм). Фразеологізм слабке місце у тексті звучить двопланово: і в переносному значенні, і в прямому (про голову), що створює каламбур.

    Творче перетворення фразеологізмів заслуговує на докладніший розгляд. Зупинимося на деяких прийомах фразеологічного новаторства журналістів та письменників.

    Випробуваним стилістичним прийомом оновлення семантики фразеологізмів є зміна кількості компонентів. Воно виявляється у розширенні складу фразеологізму з допомогою вживання уточнюючих слів до тих чи іншим компонентам, що може змінити фразеологізм до невпізнанності, надавши йому нову образну форму: Кішки не звичайні, і з довгими, жовтими пазурами, шкрябали її за серце (Ч.). В інших випадках спостерігається редукція (скорочення) складу фразеологізму, що також пов'язане з його переосмисленням: Корисні поради : Не родись красивою (З газ.) - відсікання другої частини прислів'я Не родись красивим, а народись щасливим створює новий афоризм: "краса - джерело нещастя"

    Заміна словникових компонентів фразеологічних зворотів також використовується для їхнього іронічного переосмислення: Всіми фібрами своєї валізи він прагнув за кордон (І. і П.); Критика вшанувала роман мовчанням; Добре сміється той, хто сміється без наслідків; Прийшов? Побачив? Помовч! (З газ.). Подібне перетворення фразеологічних виразів призводить до корінної зміни їх значення та створює гостросатиричний ефект.

    Своєрідним стилістичним прийомом авторської обробки фразеологізмів є контамінація кількох виразів: Чи не тому мовчання – золото, що воно – знак згоди?; Розділяй чужу думку і володарюй; Жив своїм життям за чужий рахунок (З газ.). Таке "схрещення" повертає фразеологічним компонентам первісне лексичне значення, А самі фразеологізми залучає до нової образної системи. Це надає особливу семантичну ємність та експресивність подібним каламбурам.

    Одним із найяскравіших стилістичних прийомів оновлення фразеологізмів є руйнація їхнього образного значення. При цьому зовні фразеологізм не змінюється, але втрачає своє метафоричне значення і сприймається буквально: Відкритий листзнову одержав письменник Іванов. З'ясувалося, що його листи розкриває сусід по сходовій клітці Сидоров. У подібних ситуаціях виникають каламбури, побудовані на так званій зовнішній омонімії фразеологізмів та вільних поєднань слів.

    На двоплановому осмисленні фразеологізмів засновано багато жартів Еміля Кроткого: П'єса наробила багато галасу: у всіх її діях стріляли; Мудреці та зубні лікарі дивляться в корінь; Пожежний завжди працює з вогником; Радіо будить думку. Навіть у ті часи, коли дуже хочеться спати.

    Другий план значення фразеологізму іноді виявляється в невеликому за розмірами контексті: Потрапив у палітурку, але втішився, прочитавши своє ім'я на обкладинці; Біда ніколи не приходить одна, і його твір вийшов у двох томах. В інших випадках двопланове значення фразеологізму прояснюється лише широкому контексті. Так, читаючи в газеті назву статті "Бита карта", спочатку сприймаємо його в звичайному значенні - "повна невдача чиїхось задумів". Однак у статті розповідається про оперативну географічну карту, яка висіла в останні місяці війни у ​​ставці фашистського командування: Це карта кінця. Вона позбавлена ​​загрозливих стріл наступу та флангових ударів. Ми бачимо плацдарм, стиснутий до п'ятачка, і нервово нанесені на сітку доріг півкола - останні осередки опору (А. К.). Це змушує по-новому осмислити фразеологізм, узятий назви публікації, у тих статті.

    Оновлені письменниками фразеологізми іноді виділяють у особливу групу оказіональних фразеологічних неологізмів. Як і лексичні неологізми, вони виконують у художньої мовиекспресивну функцію, наближаючись до стежок: Вважається за те він людиною боргу, що нікому ще не віддав боргу; Вносив пропозиції, але лише придаткові; Скромність прикрашає навіть тих, кому вона не личить.

    Вживання у промові фразеологізмів створює певні труднощі, оскільки мовна нормавимагає точного їх відтворення, що не враховується такими, що говорять. Так, у ненормованій промові досить часто зустрічаються поєднання плеонастичного характеру, утворені з фразеологізмів та надлишкових визначень до їх компонентів: повнефіаско", " важкийсізіфова праця", " веселийгомеричний регіт. Розширення складу фразеологізму в подібних випадках не виправдане.

    Трапляється і невиправдане скорочення складу фразеологізму внаслідок пропуску того чи іншого його компонента: "погіршуюча обставина" (замість посилююча) провинуобставина); "успіхи цього студента бажають кращого" (замість залишають бажатикращого).

    Неприпустима і заміна компонентів у складі фразеологізмів: Педагог повинен знати, в чому криється успіхцієї роботи"; " Побувайте в цих місцях, де ще не ступала нога журналіста"; " Напередодні чемпіонату у керівників турбот хоч відбавляй ".

    Нерідко причиною спотворення складу фразеологізмів виявляється асоціативна помилка: той чи інший його компонент заміщається близьким за звучанням (нерідко паронімом): впавдухом", " провестинавколо пальця", " вирвалосяу нього з мови "," ставити крапки на і", " семи п'ядей налобі і т.д.

    Іноді помилково замінюються граматичні формисловникових компонентів у складі фразеологізмів: "Голова його вбелена сивиною(замість сивини); Діти заморили черв'ячків"(замість черв'ячка), "Він не хоче працювати, а ганяєтьсяза довгими рублями" (спотворений фразеологізм гнатися за довгим рублем).

    Нерідко помилкове вживання фразеологізмів пов'язане з контамінацією декількох (зазвичай двох) оборотів: "грає значення" - "має роль" (замість має значення - відіграє роль), "приділити значення" (замість уваги, але надавати значення), "значний ефект надає" (замість ефект справляє і впливає) тощо.

    Нерозуміння етимології фразеологізмів призводить до комічних помилок: "хоч кіл на голові чеші(замість тіші): довести до білого коліна(замість гартування; біле гартування - " найвищий ступіньнагрівання металу, який спочатку стає червоним, а потім - білим"), "скрипучи серцем" (скріплячи - від скріпити).

    Іноді в мові можна спостерігати і нерозуміння мовцем значення використовуваного фразеологізму: "Веселі та щасливі, випускники заспівали на прощання свою лебедину пісню". Або: [з виступу студента на святі" Останній дзвінок"] " Сьогодні у нас радісна подія: ми проводжаємо в останній путь наших старших товаришів”. Вживання фразеологізмів без урахування їхньої семантики, як, втім, і структури, докорінно спотворює сенс висловлювання.

    Грубий мовленнєвою помилкоює й спотворення образного значення фразеологізму, що у контексті сприймається над його метафоричному значенні, а буквально: " Платівка ще сказала свого останнього слова- контекст виявив пряме значення слів, що утворили фразеологізм, і в результаті виник каламбур. на високому рівні Проте буває і так, що вільне словосполучення в тексті сприймається як фразеологізм, що також створює каламбур: У друкарні № 5 випущені географічні карти з білими плямами(т. е. без відбитка). Причиною недоречної гри слів стала зовнішня омонімія фразеологізму та вільного словосполучення.


    Вступ

    Поряд із словосполученнями, які виникають у мові за сформованими в мові граматичними правилами сполучуваності і складаються зі слів, що диктуються логікою думки, існують словосполучення, які є цілісними одиницями позначення чогось і не створюються, а відтворюютьсяу мові повністю. Так, наприклад, недостатньо сильному молодій людині(До речі, "недостатньо сильна молода людина" - це вільне словосполучення, що склалося зі слів, які "відбиралися" одне за одним для вираження даного змісту) нерідко кажуть: мало каші їв!; про дуже смачної їжіскажуть: пальчики оближеш!;про сильний страх, що відчувається ким-небудь, - піджилки тремтятьі т.д. Такі цілісні поєднання слів, що відтворюються, відносять до фразеології, а самі поєднання називають фразеологізмами (фразеологічними одиницями, фразеологічними зворотами і т.д.).

    Серед лінгвістів немає єдиної думки щодо обсягу поняття "фразеологізм", а по суті і про те, що саме вважати фразеологією. Одні вважають, що фразеологізм граматично ні бути більше, ніж словосполучення (традиційна думка, що йде від В.В. Виноградова), інші таких обмежень не ставлять. Деякі пов'язують поняття "фразеологізм" лише з переосмисленим поєднанням слів (таке, наприклад, переконання одного із упорядників "Фразеологічного словника російської мови" А.І. Молоткова).

    Відзначаючи цю різноманітність думок щодо природи фразеологічних одиниць, критеріїв їх виділення, різнорідність типів невільних поєднань слів, "Лінгвістичний енциклопедичний словник" (М., 1990) дає таке визначення фразеологізму (автор словникової статті - В. Н. Телія): " Фразеологізмзагальна назвасемантично пов'язаних поєднань слів та речень, які, на відміну від подібних з ними за формою синтаксичних структур, не виробляються відповідно до загальних закономірностей вибору та комбінації слів при організації висловлювання, а відтворюються у мовленні у фіксованому співвідношенні семантичної структури та певного лексико-граматичного складу ".

    1. Фразеологізми, їх використання у мовленні

    Для позначення, назви предметів, дій, якостей, стану, поряд зі словами використовуються і поєднання слів.

    Порівняємо для прикладу варіанти розмови студентів коледжу:

    1. Що ви робили вчора? - Нічого, судачили, пліткували. - І ми цілий день байдикували.

    Василь із вами був? – Був. Розповів, як його батько звітував. Він же на уроках позіхає і вдома не працює.

    2. Що ви робили вчора? - Нічого. Мовами чухали, кісточки всім перемивали. - І ми цілий день байдики були, з порожнього в порожнє переливали. - Василь із вами був? – Був. Розповідав, як йому батько шию намилив. Він же на уроках ворон вважає, а вдома ледаря ганяє.

    Сенс реплік той самий, але засоби передачі змісту використовуються різні. Співвідносними за значенням виявляються слова та фразеологізми:

    судити, пліткувати - мовами чухати, перемивати кісточки;

    ледарити - бити байдики, з порожнього в порожнє переливати;

    звітувати - шию намилити;

    позіхати(Бути неуважним) - ворон рахувати;

    не працювати - ледаря ганяти.

    У чому особливість фразеологізмів? Що становить їхню специфіку?

    1. Фразеологізми, як і слова, не створюються мовцем, а відтворюються у готовому вигляді. Вони вимагають запам'ятовування та зберігаються у нашій пам'яті.

    2. Слова у фразеологізмі втрачають свою смислову самостійність. Значення передається всією сукупністю слів-компонентів фразеологізму. Таке значення називається цілісним. Ми можемо не знати, що таке байдики і чому їх треба бити. Однак значення поєднання бити байдикинам зрозуміло.

    3. У фразеологізмі не можна замінювати слова за власним бажанням. Якщо замість ловити ворон на уроцісказати ловити тарганів на уроці,то на місці фразеологізму з'являється вільне словосполучення і зміст буде інший.

    Фразеологізми мають великі стилістичні можливості, роблять мова барвистим, образним.

    Вони допомагають небагатьма словами сказати багато, оскільки визначають як предмет, а й його ознака, як дію, а й обставини. Так, стійке поєднання на широку ногуозначає не просто «багато», а «багато, розкішно, не соромлячись у засобах». Фразеологізм замітати слідиозначає не просто «знищувати, усувати що-небудь», а «усувати, знищувати те, що може бути доказом у чому-небудь».

    Фразеологія приваблює своєю експресивністю, потенційною можливістю позитивно чи негативно оцінювати явища, висловлювати схвалення чи засудження, іронічне, насмішкувате чи інше ставлення. Особливо яскраво це проявляється у так званих фразеологізмів-характеристик: людина з великої літери, молоко на губах не обсохло, телеграфний стовп, майстер на всі руки, абсолютний нуль, вітер у голові, світла особистість, розуму палата, біла ворона, не боязкого десятка.

    Особливий інтерес представляють фразеологізми, образність яких постає як відбиток наочності, «картинності», ув'язнених у вільному словосполученні, з урахуванням якого і утворюється фразеологізм. Наприклад, готуючись до роботи, ми засукуємо рукави, щоб зручніше було робити справу; зустрічаючи дорогих гостей, широко розводимо руками, показуючи, що готові укласти їх у свої обійми; при рахунку, якщо він невеликий, для зручності загинаємо пальці. Вільні словосполучення, які називають такі дії людей, мають наочність, «картинність», яка «у спадок» передається фразеологізмам: засукати рукави- «завзято, старанно, енергійно робити що-небудь»; з розкритими обіймами- «привітно, привітно (приймати, зустрічати будь-кого)»; перерахувати на пальцях- "дуже небагато, мало".

    2. Типи фразеологізмів з погляду семантичної спаяності та фразеологічної пов'язаності

    Серед фразеологізмів виділяються, передусім, такі стійкі обороти, що мають злите, нерозчленоване значення, тобто. значення, яке є простою сумою значень слів обороту. Особливо яскраво ця злитість проявляється у випадках, коли оборот еквівалентний за змістом одного слова. Наприклад: заяча душа –боягуз, байдики бити –ледарити, поклавши руку на серце -відверто, вставляти палиці в колеса –заважати, білі мухи -сніг і т.д. Подібні фразеологізми називають ідіомами. Саме ідіоми насамперед беззастережно визнаються фразеологізмами всіма дослідниками. Ідіоми- фразеологічні одиниці, які не перекладаються буквально іншою мовою. Ідіоми представлені у мові двома типами – фразеологічними зрощеннями та фразеологічними єдностями. Фразеологічний зрощення- це оборот образного або безобразного характеру, сенс якого абсолютно не мотивується значеннями компонентів, що його утворюють. Наприклад: водити за ніс("обманювати, обіцяючи щось і не виконуючи обіцяного"), сьома вода на киселі("про дальню спорідненість"), чорна кішка пробігла("відбулася сварка, сварка між ким-небудь"), фірма віників не в'яже("хтось не займається дрібницями"), роздача слонів("про критику на адресу кожного з присутніх"), куди не йшло("Нехай буде так" або "нічого, добре вже"), на кожному кроці("завжди" або "скрізь"), у що б то не стало("обов'язково"), весь опор("дуже швидко"), з усіма онерами("з усім, що належить" або "з усіма подробицями") та ін. Серед фразеологічних зрощень є чимало одиниць, що характеризуються відсутністю живої синтаксичного зв'язкуміж його компонентами, наприклад: куди не йшло, як даремно, так собі, раз у раз, собі на думці, жарт сказатиі т.д., у їх складі можуть бути архаїчні граматичні форми, наприклад: чорна вода в хмарах(у хмарах – "в хмарах"; про щось незрозуміле), анітрохи не сумнівався –("нітрохи не сумніваючись"), ледве можеху("У стані сильного сп'яніння") і т.д. Семантична невмотивованість може обумовлюватися тим, що зрощення містить лексичний, семантичний архаїзм чи історизм, наприклад: бити байдики (баклуша – "чурка для вироблення виробів "), як зіницю ока (зіниця –"зіниця"), наважитися живота (зважитися -"позбавитися", живіт -"життя"), потрапити в халепу (просак -"верстат для плетіння мотузок") і т.д.

    Фразеологічна єдність- Це образний оборот, сенс якого в тій чи іншій мірі мотивується значеннями слів, що утворюють його. Наприклад: Біла ворона("про людину, що різко виділяється серед інших"), гра не варта свічок("витрати чи зусилля не виправдовуються"), плисти за течією(діяти, чинити, пасивно підкоряючись обставинам), пустити козла на город("дати комусь доступ до того, до чого допущений якраз і прагнув, щоб використовувати у своїх цілях"), наводити мости("Встановлювати зв'язки - дружні, ділові"), мало каші їв, пальчики оближеш, робити з мухи слона("надавати незначному велике значення"), танцювати під чужу дудку("вчиняти так, як завгодно будь-кому"), дитячий садок("про прояв наївності, незрілості в поведінці, в оцінці чогось"), зупинять лише танки("про твердий, непохитний намір зробити що-небудь") і т.д.

    Як мовилося раніше, багато лінгвісти за В.В. Виноградовим відносять до фразеологічних єдностей лише звороти, граматично та логічно еквівалентні словосполучення. Деякі ж вчені включають до їх складу і ті прислів'я і крилаті слова (тобто афоризми і цитати з художніх і публіцистичних творів, що увійшли в мовленнєвий побут, висловлювання історичних діячів), які, маючи переносний зміст, можуть являти собою цілу пропозицію, а за логічного змісту - судження. Отже, з погляду цих дослідників, фразеологічними єдностями є і прислів'я типу вовків боятися - до лісу не ходити ;не в свої сани не сідай ;не все те золото що блищить; крилаті слова типу: А скринька просто відкривалася(Крил.); Є ще порох у порохівницях(Гог.); Що говоритиме княгиня Марія Олексіївна! (Гриб.) та під.

    До фразеологічних єдностей, які за змістом близькі слову або еквівалентні слову ( заяча душа –боягуз), примикають ті перифрази, тобто. алегоричні описові позначення об'єкта (предмета, особи) через вказівку його ознак, у яких одне зі слів має пряме значення, а інше – переносне і які мають значення, еквівалентне одному слову: цар звірів -лев, Чорне золото -нафту, повітряний океан -атмосфера, небо; денне світилосонце (порівн. у Пушкіна: "Згасло денне світило ". )

    Деякі відносять до фразеологізмів та фразеологічні поєднання- Семантично розкладаються обороти, в яких обмежено вживається, є фразеологічно пов'язаним один з компонентів (він поєднується з одним, двома, рідше - з більшим числом слів). Наприклад: нерозлучний друг, роззявити рота, плакати навзрид, прожогом промчатись (кинутисята під.), вплинути (підтримку, допомогу, сприяння, опір, послугу, довіру)брати праворуч (вліво) і т.д.

    Своєрідну групу становлять фразеологічні поєднання, у яких пов'язаний компонент є не слово, а стійкий оборот. Наприклад: бити(Вільний компонент) як сидорову козу, репетувати(або кричати)на всю Іванівську, крутиться як білка в колесіі т.д.

    Деякі лінгвісти зараховують до фразеології та такі стійкі поєднання слів, як фразеологічні вирази. Фразеологічні висловлювання теж семантично розкладні; на відміну фразеологічних поєднань вони складаються з компонентів, значення яких, у принципі, реалізується без обмежень, вільно. Підставою для включення таких одиниць у фразеологію служить те, що вони є об'єднанням слів, що відтворюються пам'яттю саме в даному складі. До фразеологічних виразів відносять різного роду кліше і ті приказки та крилаті слова, вислови, які мають прямий (а не алегоричний) зміст. Наприклад: всерйоз і надовго ;на даному етапі ;цілком і повністю ;правда – добре, а щастя – краще(приказка); будь-який вік покоряється коханню(П.); в здоровому тіліздоровий дух(Ювенал) тощо.

    Зрозуміло, що фразеологізми, логічно еквівалентні реченню (що висловлюють судження) або еквівалентні словосполучення або слову, можуть відігравати різну синтаксичну роль. Вони виступають у ролі присудків ("грошей" кіт наплакав ", "він мухи не скривдить") підлягають ("про це подейкували злі мови"; "не чув, щоб такі терті калачівиправлялися"), визначень ("так може вчинити тільки людина без царя в голові "), доповнень ("вийти заміж за першого зустрічного "), обставин ("згоден цілком і повністю ", "став втікати у всі лопатки ", "ненавидіти усіма фібрами душі "). Чимало фразеологізмів виявляються граматично не пов'язаними з членами речень, виконуючи функцію вигуків: Ось тобі, бабусю, і Юр'єв день !, Ось так журавлина !. Як би не так !, Вітаю (Здоров'я)я ваша тітка !, подумати тільки! і т.д.

    3. Характеристика фразеологізмів з погляду їх стилістичних властивостей та сфери їхнього первісного вживання

    Як і окремі слова, фразеологізми характеризуються різними стилістичними властивостями. Найбільш масово представлені в російській мові обороти, властиві усно-розмовній мові. Так, до розмовних фразеологізмів належать: бабуся надвоє сказала, вилами на воді писано, в руках горить, до весілля заживе, зуби заговорювати, з рук он, кусати лікті, рвати на собі волосся, своїм вухам не вірити, стріляний горобець, тертий калач, тягнути канітель, язик без кістокта ін Просторічними є фразеологізми віжка під хвіст потрапила, вправляти мізки, вішати локшину на вуха, очима ляскати, дати дуба, заткнути горлянку, як баран на нові ворота, кишка тонка, лізти в пляшку, розводити бодягу, рот роззявляти, рило повертати, з жиру шаленіти, скель зуби , змотувати вудки, знімати стружку, пхати свій ніс, тютелька в тютельку, шарашкіна контора, шишка на рівному місціі т.д.

    Певну частину фразеології становлять обороти книжкового характеру: атична сіль, воскурити фіміам, камінь спотикання, камені кричать, канути в Лету, книга за сімома печатками, наріжний камінь, обітована земля, панургове стадо, спочивати на лаврах, прокрустове ложе, рядитися в тогута ін.

    Зрештою, у тканину мови входять і стилістично нейтральні фразеологізми: Залізна дорога, відкрите голосування, відкрити рахунок, стояти на своєму, лічені дні, будь-що-будь, слово за слово, принаймні, ні в якому разі, взяти себе в руки, одним словом, заднім числом, ставити в глухий кут, Новий рік, братки, рівнобедрений трикутник, стіл замовлень, стіл довідокта ін.

    Безліч фразеологізмів виражає ставлення до позначених ними ситуацій, якостей, властивостей, дій, осіб: іронію, насмішку, жартівливе захоплення, зневагу, зневагу тощо, отже, і оцінку те, що названо з допомогою фразеологізму. Наприклад: історія з географією, нашого полку прибуло, за обидві щоки, дочка Єви, морквине загов'я, пальчики оближеш, на ходу підмітки ріже(виражають жарт, жартівливе захоплення чи захоплення), побиття немовлят, відставної кози барабанщик, ласкаве телядвох маток смокче, валаамова ослиця, вішати локшину на вуха, ворона в павиче пір'я, і ​​ми орали, і нашим і вашим, як баран на нові ворота, гарматою не прошибеш, фількіна грамота, шарашкіна контора, шишка на рівному місці(виражають іронію чи глузування, презирство) тощо.

    Стилістична та емоційна забарвленість фразеологізмів пояснюється багато в чому джерелом їх виникнення, сферою їхнього первісного вживання, яка у свою чергу значною мірою визначає характер слів-компонентів, що становлять фразеологізм. Так, обороти, що прийшли з наукової термінології ( призводити до спільного знаменника, питома вага, центр ваги, ланцюгова реакція), з біблійних текстів ( їсти від дерева пізнання і добра, альфа і омега, добру частину вибрати, камінь спотикання, камені кричать), з античної літератури ( ахіллесова п'ята, аріаднина нитка, гордієв вузол, перейти Рубікон, прокрустово ложе) мають зазвичай книжковий характер.

    Фразеологізми, поява яких пов'язана з промовою тих, хто займається (займався) яким-небудь ремеслом, ручною працею, яким-небудь видом технічної діяльності, з промовою тих, чиє заняття носить "непрестижний" характер або засуджується соціально, мають розмовний або просторічний характер. СР, наприклад: без сучка без задирки, точити ляси, бити байдики(З мови деревообробників), обробити під горіх(З мови столярів), підкрутити(або закрутити)гайки(З мови слюсарів), завестися з півоберту(з мови шоферів, льотчиків), брати на буксир, на всіх вітрилах, тримати ніс за вітром(З мови моряків, речників), справа тютюн(З мови бурлаків), брати на гармату(З мови злодіїв), втирати окуляри(З мови картярських шулерів). Розмовні або просторічні також багато тих зворотів, які виникли в живій невимушеній мові. Вони містять зазвичай слова конкретно-побутового характеру, нерідко й оціночні слова. Вони можуть відбивати конкретні побутові ситуації, уявлення, конкретні реальні події, обставини тощо. СР: курям на сміх, мокра курка, як з гусака вода, як корова язиком злизала, хоч у петлю лізь, ось такі пироги, набити кишеню, ні за понюшку тютюну, мотузки вити, каші не звариш, роззяти рота, обернутися спиною, ні в які ворота не лізе, далі їхати нікуди, не побачити як своїх вух, як на гарячому вугіллі, боятися як чорт ладана, морду крутити, ні шкіри ні пики, дурня валяти, замовити слівце, небо з овчинку здалося, дороге яєчко до Христового дня, всю іванівську(від виразу дзвонити на всю Іванівську– у всі дзвіниці Івана Великого у Московському Кремлі та кричати на всю Іванівську –від назви Іванівської площі Кремля, де за старих часів оголошувалися укази), Спустивши рукавиСтародавню Русьверхній одяг мав довгі рукави, що спускалися до землі), ось тобі, бабусю, і Юр'єв день! (Відображення указу про остаточне закріпачення селян, яким до цього дозволялося в Юр'єв день переходити до іншого поміщика, а за царя Федора було заборонено) і т.д.

    Заключні

    Багатство і різноманітність, оригінальність мови, що говорить або пише, багато в чому залежить від того, наскільки він усвідомлює, в чому полягає самобутність. рідної мови, його багатство.

    Російська мова належить до найбільш розвинених і оброблених мов світу, які мають багатющу книжково-письмову традицію. Багато прекрасних слів про російську мову знаходимо у творах, статтях, листах, промовах прогресивних суспільних та політичних діячів, видатних письменниківта поетів:

    Не повинно заважати свободі нашої багатої та прекрасної мови. (А. С. Пушкін)

    Дивуєшся коштовності нашої мови: що ні звук, то й подарунок, все зернисте, крупне, як самі перли і, право, інша назва ще дорогоцінніша за саму річ. .В. Гоголь)

    З російською можна творити чудеса. Немає нічого такого в житті і в нашій свідомості, що не можна було б передати російське слово. Звучання музики, спектральний блиск фарб, гру світла, шум і тінь садів, неясність сну, тяжкий гуркіт грози, дитячий шепіт і шарудіння морського гравію. Немає таких звуків, фарб, образів та думок – складних і простих, – для яких не знайшлося б у нашій мові точного вираження. (К.Г. Паустовський)

    Не лише кількість слів, їх багатозначність, їх словотворчі можливості, граматичні особливості, синонімія, а й фразеологія свідчить про багатство, оригінальність та самобутність нашої мови.

    Список літератури

    1. Введенська Л.А., Черкасова М.М. Російська мова та культура мовлення. – Ростов н/Д: Фенікс, 2004. – 384 с.

    2. Рахманова Л.І., Суздальцева В.М. Сучасна російська мова. Лексика. Фразеологія. Морфологія: Навчальний посібник. - М.: Из-тв МГУ, Видавництво «ЧеРо», 1997. - 480 с.

    3. Російська мова та культура мови: Підручник/Під. ред. проф. В. І. Максимова. – М.: Гардаріки, 2001. – 413 с.

    Для позначення, назви предметів, дій, якостей, стану, поряд зі словами використовуються і поєднання слів.

    Порівняємо для прикладу варіанти розмови студентів коледжу:

    • 1)-- Що ви робили вчора? - Нічого, чварили, пліткували. — І ми цілий день байдикували. з вами був? - Був. Розповів, як його батько звітував. Він же на уроках позіхає і вдома не працює.
    • 2)-- Що ви робили вчора? - Нічого. Мовами чухали, кісточки всім перемивали. - І ми цілий день байдики були, з порожнього в порожнє переливали. - Василь із вами був? - Був. Розповідав, як йому батько шию намилив. Він же на уроках ворон вважає, а вдома ледаря ганяє.

    Сенс реплік той самий, але засоби передачі змісту використовуються різні. Співвідносними за значенням виявляються слова та фразеологізми:

    плутати, пліткувати- язиками чухати, перемивати кісточки;

    ледарити- бити байдики, з порожнього в порожнє переливати;

    звітувати- Шию намилити;

    позіхати (Бути неуважним)- Ворон рахувати;

    не працювати- ледаря ганяти.

    Особливість фразеологізмів та їх специфіка

    фразеологізм семантичний

    • 1. Фразеологізми, як і слова, не створюються мовцем, а відтворюються у готовому вигляді. Вони вимагають запам'ятовування та зберігаються у нашій пам'яті.
    • 2. Слова у фразеологізмі втрачають свою смислову самостійність. Значення передається всією сукупністю слів-компонентів фразеологізму. Таке значення називається цілісним. Ми можемо не знати, що таке байдики і чому їх треба бити. Однак значення поєднання бити байдики нам зрозуміло.
    • 3. У фразеологізмі не можна замінювати слова за власним бажанням. Якщо замість ловити ворон на уроці сказати ловити тарганів на уроці, то на місці фразеологізму з'являється вільне словосполучення і зміст буде інший.

    Фразеологізми мають великі стилістичні можливості, роблять мова барвистим, образним.

    Вони допомагають небагатьма словами сказати багато, оскільки визначають як предмет, а й його ознака, як дію, а й обставини. Так, стійке поєднання на широку ногу означає не просто «багато», а «багато, розкішно, не соромлячись у засобах». Фразеологізм замітати сліди означає не просто «знищувати, усувати що-небудь», а «усувати, знищувати те, що може бути доказом у чому-небудь».

    Фразеологія приваблює своєю експресивністю, потенційною можливістю позитивно чи негативно оцінювати явища, висловлювати схвалення чи засудження, іронічне, насмішкувате чи інше ставлення. Особливо яскраво це проявляється у так званих фразеологізмів-характеристик: людина з великої літери, молоко на губах не обсохло, телеграфний стовп, майстер на всі руки, абсолютний нуль, вітер у голові, світла особистість, розум палата, біла ворона, не боязкого десятка.

    Особливий інтерес представляють фразеологізми, образність яких постає як відбиток наочності, «картинності», ув'язнених у вільному словосполученні, з урахуванням якого і утворюється фразеологізм. Наприклад, готуючись до роботи, ми засукуємо рукави, щоб зручніше було робити справу; зустрічаючи дорогих гостей, широко розводимо руками, показуючи, що готові укласти їх у свої обійми; за рахунку, якщо він невеликий, для зручності загинаємо пальці. Вільні словосполучення, які називають такі дії людей, мають наочність, «картинність», яка «у спадок» передається фразеологізмам: засукати рукави – «завзято, старанно, енергійно робити що-небудь»; з розкритими обіймами - «привітно, привітно (приймати, зустрічати будь-кого)»; перерахувати на пальцях - "дуже трохи, мало".

    Вживання фразеологізмів у мові

    Виконала: Бадалова Ш.В

    Керівник: Калданова С.С

    Кентауський багатопрофільний коледж

    м.Кентау вул.Толе бі, 72,[email protected]

    ВЖИВАННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ У МОВІ

    Мова – це спосіб спілкування для людей. Щоб досягти повного взаєморозуміння, ясніше і образніше висловлювати свою думку, використовуються багато лексичних прийомів, зокрема, фразеологізми – стійкі мовні звороти, які мають самостійне значення і властиві певній мові.

    Фразеологія – це величезна скарбниця і неминуча цінність будь-якої мови. У ній, як і в дзеркалі, відображається історія та багатовіковий досвід трудової та духовної діяльності народу, його моральні цінності, релігійні погляди та вірування. Фразеологія відбиває світ почуттів, образів, оцінок тієї чи іншої народу, вона безпосередньо пов'язана з культурою мовництва. Фразеологія безпосередньо відбиває у мові культуру які говорять нею людей, у ній зафіксовано усе те, що характеризує спосіб життя народу, його національну психологію. Чим багатший словниковий запас, тим цікавіша і яскравіша людина висловлює свої думки. Кожний фразеологізм, як і людина, має свою історію, свої витоки. Йдуть вони корінням, як правило, у глибини століть, і тому ми часто вживаємо їх, навіть не здогадуючись про їхнє справжнє значення. Фразеологізми допомагають нам висловлювати, викладати свої почуття, емоції, роблять нашу промову яскравіше, точніше, виразніше. У розділі фразеології вивчаються прислів'я, приказки, влучні виразивідомих авторів. Ми часто використовуємо фразеологізми у повсякденному мовленні, часом навіть не помічаючи – адже деякі з них прості, звичні та знайомі з дитинства. Багато хто з фразеологізмів прийшов до нас з інших мов, епох, казок, легенд. Кожна людина має у пам'яті певний запас фразеологічних одиниць, лексичне значення яких дозволяє замінювати близькі за значенням слова. Фразеологізми міцно увійшли до нашого побуту. Розуміння сенсу фразеологізмів полегшує сприйняття літературних творів А.С.Пушкіна, І.А.Крылова, Н.В.Гоголя та інших. Вони надають висловлюванню виразності, служать засобом створення образності.

    Термін "фразеологізм" має кілька визначень. Наведемо деякі з них:

    Фразеологія чи фразеологічна одиниця - стійке за складом і структурою, лексично неподільне і цілісне за значенням словосполучення чи речення, що виконує функцію окремої лексеми (словникової одиниці). Фразеологізми описуються у фразеологічних словниках.

    Стійке поєднання слів, значення якого загалом відрізняється від простої суми значень його частин (забивати гроші, залишитися з носом, собаку з'їв).

    Стійке поєднання слів, постійне за складом і значенням, відтворюване у мові як готова одиниця. Наприклад, зіграти у ящик (померти).

    Походження фразеологізмів

    Фразеологізми існують протягом усієї історії мови. Вже з кінця XVIІ століття вони пояснювалися у спеціальних збірниках і тлумачних словникахпід різними назвами (крилаті слова, афоризми, ідіоми, прислів'я та приказки). Проте фразеологічний склад російської став вивчатися порівняно недавно. Створення основи вивчення стійких поєднань слів у сучасному російському літературному мові належить академіку В.В.Виноградову. Саме їм вперше було дано «класифікація фразеологічних зворотів російської з погляду їх семантичної злитості і намічені шляхи їхнього подальшого вивчення». З ім'ям В.В.Виноградова пов'язане виникнення фразеології як лінгвістичної дисципліни у російській науці.

    За походженням одні фразеологізми є власне російськими, інші запозиченими.

    «Споконвічно російські» фразеологізми протистоять «іноземним». Вони народилися завдяки:

    1.Історії та культурі Росії: собаку з'їв, стріляний горобець;

    2. Художнім творам: тришкін каптан, ведмежа послуга, як білка в колесі, на село дідусеві;

    3. Звичай;

    4. Традиціям;

    5. Творчості російського народу, російських письменників;

    6.Старослов'янській мові: нести свій хрест, сіль землі, манна небесна, Хома невіруючий;

    7. Міфам різних народів: авгієві стайні

    Другі – це твори інших народів, інших літератур. Багато фразеологізмів прийшло з давньогрецької та давньоримської міфології: ахіллесова п'ята, прокрустово ложе.

    Багато цитат, крилатих слів із зарубіжної класичної літератури стали фразеологізмами, наприклад: бути чи не бути (з трагедії В. Шекспіра «Гамлет»).

    Іноді виділяють третю групу стійких виразів, називаючи їх «міжнародними». Це крилаті висловлювання, що виникли на основі біблійних легенд та античних літератур і увійшли до фонду багатьох мов світу, зберігаючи при цьому у будь-яких мовах стійкий зміст, образ. Вони є надбанням всього людства: таке, наприклад, вираз як собака на сіні у значенні «сам не користується і іншим не дає», що виник на основі байки давньогрецького байка Єзопа. Всім відомі запозичені фразеологізми з Біблії, наприклад: блудний син, валаамова ослиця. Головним джерелом російської фразеології є вільні словосполучення, які, вживаючись у переносному значенні, стають фразеологізмами: Човен пливе за течією.

    Частина фразеологізмів пов'язана з професійною мовою: за годину по чайній ложці – з медичної лексики; зійти зі сцени – з промови артистів.

    Багато фразеологізмів виявляються складними для розуміння в силу їхнього граматичного оформлення, неясного значення слів, їх складових. Наприклад, голос волаючого в пустелі - заклик до чогось, що залишається без відповіді.

    Для розуміння значення фразеологізмів доцільним є звернення до фразеологічного словника.

    Класифікація фразеологізмів

    За класифікацією В.В.Виноградова, існує три основні види фразеологізмів: фразеологічні зрощення (ідіоми), фразеологічні єдності та фразеологічні поєднання.

    Н. М. Шанський виділяє також додатковий вид – фразеологічні вирази.

    Фразеологічні зрощення (ідіоми)

    Фразеологічне зрощення, або ідіома - це семантично неподільний оборот, значення якого зовсім не виводиться зі значень його компонентів. Наприклад, «содом і гоморра» - крайній ступінь розпусти, розпуста; "залізниця" - особливий тип комунікації з рейками для поїзда, шпалами тощо, а не просто дорога, вимощена залізом.

    Фразеологічні єдності

    Фразеологічна єдність - це стійкий оборот, у якому, проте виразно зберігаються ознаки семантичної роздільності компонентів. Для фразеологічної єдності характерна образність; кожне слово такої фрази має своє значення, але в сукупності вони набувають переносного змісту. Зазвичай фразеологізми такого типу є стежками з метафоричним значенням (наприклад, "граніт науки", "плисти за течією", "закинути вудку").

    Фразеологічні поєднання

    Фразеологічне поєднання - це стійкий оборот, до складу якого входять слова, як із вільним значенням, так і з фразеологічно пов'язаним, невільним (що вживається лише в даному поєднанні). Фразеологічні поєднання є стійкими оборотами, проте їх цілісне значення випливає зі значень складових окремих слів.

    Фразеологічні вирази

    Фразеологічні висловлювання - стійкі у своєму складі та вживанні фразеологічні звороти, які не лише є семантично членними, а й складаються цілком із слів із вільним номінативним значенням. Їхня єдина особливість - відтворюваність: вони використовуються як готові мовні одиниці з постійним лексичним складом і певною семантикою.

    Прикладами таких фразеологічних виразів є прислів'я та афоризми. Іншим джерелом фразеологічних виразів є професійне мовлення.

    стійкі формули типу «всього хорошого», «до нових зустрічей» тощо.

    Особливості фразеологізмів та їх вживання у мові.

    1) Фразеологізм можна замінити одним словом, наприклад: зарубати на носі – запам'ятати; як у воду дивитися – передбачати.

    2) Синонімія фразеологізмів.

    Як синонімів виступають фразеологізми, якщо вони виражають одну й ту саму думку, наприклад: одним світом мазани, два чоботи пари або: тьма-тьмуща, хоч греблю гати.

    Синонімами вважаються і фразеологізми, у яких повторюються окремі компоненти (пор.: овчинка вичинки не варто - гра не коштує свічок). Фразеологізми, які частково збігаються за складом, але мають в основі різні образи, носять синонімічний характер (порівн.: повісити голову - повісити ніс).

    3) Антонімія фразеологізмів.

    Антонімія фразеологізмів підтримується антонімічними відносинами їхніх лексичних синонімів (порівн.: розумний - дурний, семи п'ядей на чолі - пороху не вигадає).

    У особливу групу виділяються антонімічні фразеологізми, що частково збігаються за складом, але мають компоненти, протиставлені за значенням (пор. час розкидати камені - час збирати каміння).

    4) Омонімія фразеологізмів.

    Омонімічні фразеологізми з'являються в результаті образного переосмислення одного і того ж поняття, коли за основу беруться його різні ознаки, наприклад, «найразу» - цілком підходить, відповідає будь-кому, чому-небудь; «самий раз» - тоді, коли це потрібно, у слушний момент.

    5) У реченні фразеологізм є одним членом: підметом, присудком,

    доповненням або обставиною – залежно від того, якою частиною мови він може бути замінений, наприклад, у реченні: Хлопці працюють, засукавши рукави – фразеологізм «засукавши рукави» можна замінити прислівником – добре (старательно). Отже, цей фразеологізм виконуватиме роль обставини способу дії.

    6) Відтворюваність - фразеологізми не створюються у процесі промови (як словосполучення), а застосовуються такими, якими закріпилися у мові.

    7) Складні за складом - складаються з декількох компонентів (потрапити в халепу, догори дригом). Ці компоненти що неспроможні вживатися самостійно («просак», «тормашки») чи можуть змінити своє звичайне значення.

    8) Постійність складу - фразеологізм неспроможна замінювати слова у своєму складі, але в нього може бути варіанти (“носити камінь за пазухою” і “тримати камінь за пазухою”).

    9) Непроникність структури - не допустимо включати до складу фразеологізму нові слова (пора тобі взятися за свій розум).

    10) Стійкість граматичної будови - граматичні форми слів не змінюються, наприклад, не можна сказати «бити байдики», замінюючи форму множини, на форму єдиного.

    11) Суворо закріплений порядок слів. Перестановка компонентів зазвичай допускається у фразеологізмах, що з дієслова і залежних від нього іменних форм.

    Фразеологізми є помічниками та опорою тих, хто вивчає російську мову, хто освоює твори великих вітчизняних письменників. Вони допомагають підвищити культуру мови, збагачують словниковий запас образними виразами. Фразеологізми допомагають швидше освоювати російську мову, застосовувати їх на практиці, користуватися ними в різних ситуаціях. Вони свідчать про багатство мови та про її різноманіття. Мова – великий скарб народу. Фразеологізми – його мудрість, яка передається через покоління, роблячи мову образною та влучною.

    Список використаної литературы: