Презентація на тему гриби та ягоди. Презентація до НОД «Дітям про гриби» для дітей підготовчої до школи групи

Конспект НОД для дітей старшої групина тему: Гриби


Опис матеріалу:Шановні колеги, пропоную до вашої уваги конспект Безпосередній освітньої діяльності(для дітей середнього та старшого віку) на тему: "Гриби-грибочки". Цей матеріалбуде корисним вихователям ДОП.

НОД "ГРИБИ-ГРИБОЧКИ"

Цілі:познайомити із зовнішнім виглядом та особливостями їстівних та неїстівних грибів
Завдання:
Ознайомлення дітей з різними видамигрибів.
Виховання дбайливого відношеннядо природи.
Розвиток мови дошкільнят, кругозору, пізнавального інтересу.
Матеріали: картинки із зображенням їстівних та неїстівних грибів, картинка «Ліс» на ватмані, клей, ножиці, фарби, пензлі, вирізані з паперу частини маленьких та великих грибів: капелюшки, ніжки; проектор. Розмова про гриби
Влітку буває не лише багато ягід, та й багато грибів. Які гриби ви знаєте? (Виховник показує зображення грибів: підберезника, подосиновика, білого, лисички, опеньків) (слайд 2)
Білий гриб, боровик. Шляхетний представник свого вигляду. Власник дуже товстої, м'ясистої світлої ніжки та капелюшка. (слайд 3)
Лисички. Незвичайні руді гриби, у яких ніжка плавно переходить у капелюшок із хвилястим краєм. (Слайд 4)
З чого складається гриб? (Діти називають: капелюшок, ніжка) Ви все правильно назвали, а ще у грибочків є грибниця. (слайд 5)
Фізхвилинка
Сонячний погожий день
Ми з друзями до лісу йдемо.
Ми з собою несемо кошики.
Ось гарна стежка! (Ходьба на місці)
Збираємо суницю,
Шукаємо смачні чорниці,
Голубику, кістянику,
Кислувату брусницю. (Нахили вперед)
А навкруги повно малини.
Пройти мимо не могли ми.
Збираємо по кущах.
Тут чудові місця! (Повороти ліворуч-праворуч)
Знову ми йдемо лісом. (Ходьба на місці)
А довкола – так цікаво! (Потягування – руки убік)
Відпочити час, друже.
Ми сядемо на пеньок. (Діти сідають навпочіпки)
Діти, а які бувають гриби? (їстівні/їстівні) (слайд 6)
А які тварини харчуються грибами? (Білка, їжак, дикий кабан, лось, сорока). (Слайд 7)
А де найчастіше у лісі можна зустріти гриб? Звісно ж, під деревом. Недарма багато грибів отримали свої назви від назв своїх найкращих друзів - дерев, під якими вони ростуть (під-осиновик, під-березовик). А чим пояснюється таке сусідство? Саме тим, що гриби не можуть забезпечити себе всіма потрібними речовинами, як це роблять рослини. Тому багато хто з них намагається дружити з деревами, щоб через їх коріння отримувати ті продукти, яких їм не вистачає. (Слайд 8)
Гра «Збери гриб»
Вихователь показує капелюшок та ніжку гриба, вирізаного з паперу, і з'єднує їх. Потім пропонує дітям частини маленьких та великих грибів, і оголошують завдання: співвіднести деталі за розміром та приклеїти їх на ватман. (Діти разом із вихователем створюють аплікацію «Ліс»).
Ознайомлення з неїстівними грибами
Дітям демонструються картинки із зображенням блідої поганки та мухомору. Вихователь пояснює їхню відмінність від їстівних грибів.
(Слайд 9) Найвідоміший неїстівний гриб – мухомор. Розмірковуємо, звідки могла походити ця назва. Мухомор дуже небезпечний для різних комах, і наші предки розкладали його гриби на вікнах, щоб у будинок не залітали мухи.
(Слайд 10)
Бліда поганка. Розглядаємо її зображення, шукаємо відмінні риси. Найбільш спостережливі зможуть відзначити:
білий колір платівок під шапкою;
наявність специфічного мішечка біля основи ніжки гриба.
М'якуш блідої поганки на зрізі завжди залишається блідим, за що цей гриб і отримав свою назву.
Завдання: Знайдіть на картинках із грибами тільки їстівні гриби.
Гра «Який зайвий гриб?» (слайд 11)
Завдання: із чотирьох зображених грибів діти вибирають зайвий і пояснюють чому.
Закріплення (слайд 12)
Про гриби
Якщо капелюшок червоний,
Багато білих точок,
Значить, справа ясна –
Отруйний грибочок!
Ми його не братимемо,
Щоб не отруїтися.
Цю барвисту рать
Треба уникати.

Якщо непоказний на вигляд,
Ховається вміло,
Це найсмачніший гриб
Під назвою "білий"!
Обережно його ріж,
Поклади в кошик,
Маринуй, солі та їж
До весни, усю зиму!

А на старенькому пеньку,
І особливо в тіні,
Аж сім'єю ростуть грибочки -
Дружно, як солдати,
Тягнуться опеньки.
В ялиннику – маслюки.
Ті невибагливі,
Шапочки сопливі.
Начебто негарні,
Але посмажити – класно!
Із цими все ясно.

Є ще грибочок - груздь,
З душі прожене смуток.
Він на вигляд, як лійка,
Біленький за кольором,
Часто ховається убік
Від денного світла.
Вантаж солоний - це щось!
Усіх грибів смачніше!
До чого грибів полювання,
В ліс підемо швидше!
(Олена Довгих)
Рухлива гра «Їжачок та гриби»
З-поміж дітей, що грають, вибирається Їжачок. Дітям дають назви грибів. Ведучий запитує у Їжачка:
– За чим прийшов?
- За грибом.
- За яким?
Їжак називає гриб. Гриб вибігає. Їжак його ловить. Якщо названого гриба немає, то ведучий проганяє їжака. Гра триває доти, доки їжак не збере всі гриби.

Презентація на тему: Гриби

Презентація «Гриби» Для дітей старшого дошкільного віку

Завдання:
Ознайомити дітей із грибами.
Вчити дітей розрізняти їстівні та отруйні гриби.
Виховувати у дітей дбайливе ставлення до природи. Ознайомити з правилами поведінки у природі під час збирання грибів.
Вчити дітей відгадувати загадки.

Слайд 1
Своє ім'я гриб отримав завдяки тісному зв'язку своєї грибниці з осиною, адже саме в осинниках гриби знаходять найчастіше. А також через явну схожість забарвлення капелюшків з осіннім кольором осинового листя.

Слайд 2
Свою назву гриби «Оп'ята» отримали через свою особливість зростання – пні (пеньки), причому як живі, так і відмерлі. Але також існує кілька видів опеньків, які виростають на луках. Вони ростуть великими сім'ями (клубнями), хоча зрідка зустрічаються і самотні опеньки.


Слайд 3
Гриб боровик - один із найпоширеніших видів сімейства Болетових. Серед найпоширеніших видів боровиків виділяють білий дубовий гриб (іноді його називають боровик сітчастий), бронзовий боровик і дівочий. Всі ці гриби здавна вживаються в їжу, а в наші часи є делікатесними, оскільки ореол їхнього поширення значно скоротився.


Правила збирання грибів:Збирати можна тільки ті гриби, про які ти знаєш, напевно, і обов'язково з дорослими. Щоб не пошкодити грибницю, гриби треба зрізати обережно ножем. Отруйні гриби краще обминати і не зривати їх: людям вони небезпечні, а тваринам можуть стати в нагоді. Не кладіть у кошик червиві, старі, перезрілі гриби. У таких грибах утворюються отруйні речовини, цими грибами можна отруїтися! Ніколи не збирайте гриби в парках, міських скверах, палісадниках, на бульварах. А також не можна збирати гриби, що виросли поблизу шосейних доріг.
Для справжнього грибника похід за грибами – радісна зустріч із лісом, прилучення до його краси, його таємниць. Кожен гриб він не тільки обережно зріже, але ще й помилується ним, а потім покладе в кошик. Незнайомі та неїстівні гриби він не чіпатиме. Сухе листя і мох не переверне, не розкидає. Справжньому грибнику ліс радіє як другові і грибів йому не пошкодує. Не забуватимемо про ці правила, вирушаючи за грибами!

Презентація на тему: Гриби
























1 із 23

Презентація на тему:

№ слайду 1

Опис слайду:

№ слайду 2

Опис слайду:

Гриби Вересень приніс нам грибів урожай.Солі, маринуй і в сметані їх жар,Звари суп грибний, приготуй їх з картоплею,І в м'ясне блюдо додай їх трошки.На нитку побільше грибів нанижи,Для зимових запасів ти їх засуши. ділиться ліс. Дякуємо за радість осінніх чудес!

№ слайду 3

Опис слайду:

Отруйні гриби Отруйні гриби - гриби, вживання яких в їжу може викликати отруєння. Запобіжні заходи при збиранні та використанні грибів Найчастіше трапляються отруєння грибами, які мають зовнішню схожість зі їстівними. Щоб уникнути такої помилки, необхідно добре вивчити загальні ознакигрибів і знати характерні відмінності отруйних видів. Збирати слід лише відомі вам види грибів. Невідомі чи сумнівні гриби не можна вживати у їжу. Слід пам'ятати, що характерні ознакиможуть бути відсутні у деяких грибів, наприклад, білі пластівці на капелюшку мухоморів можуть змитися сильним дощем, капелюшок блідої поганки, зрізаний біля самого верху, не дозволяє помітити кільце.

№ слайда 4

Опис слайду:

№ слайду 5

Опис слайду:

№ слайду 6

Опис слайду:

№ слайду 7

Опис слайду:

Лисичка Капелюшок жовтий із загорнутими краями на кінці, ніжка товщиною 1,5 -2 см., м'якоть біла, запах сильний, приємний. Їстівний. Помилкова лисичка капелюшок темно-оранжевого або буро-оранжевого кольору. Має більш тонку ніжку, не має практично ніякого смаку та аромату. М'якуш хибної лисичкибіла, м'яка, в'язка. Можна отруїтися!

№ слайду 8

Опис слайду:

№ слайду 9

Опис слайду:

Перші заходи допомоги 1) При тяжкому отруєнні грибами необхідно викликати лікаря. 2) До приходу лікаря хворого укладають у ліжко, проводять промивання шлунка: дають велике питво (4-5 склянок кип'яченої води кімнатної температури, випити дрібними ковтками) або світло-рожевого розчину перманганату калію і викликають блювання, натискаючи пальцем або гладким предметом на корінь язика . 3) Для видалення отрути з кишечника відразу після промивання шлунка дають проносне і роблять клізму. 4)Для уточнення діагнозу зберігають усі нез'їдені гриби.

№ слайду 10

Опис слайду:

Смертельно отруйні гриби 1) Мухомор пантерний 2) Бліда поганка 3) Весняна поганка 4) Мухомор смердючий 5) Галерина облямована 6) Говірка білувата 7) Павутинник гарний 9) Ложноокно 1) Рід Лопатник, або Гельвелла 12) Ентолома отруйна 13) Ентолома продавлена ​​14) Волоконниця Патуйяра 15) Парасолька шорстка 16) Парасолька коричнево-червона 17) Парасолька каштанова 18) Парасолька щитоподібна 19) Парасолька гребінчаста 20)

№ слайду 11

Опис слайду:

№ слайду 12

Опис слайду:

Дощовики - одні з найбільш смачних грибів. В Італії вважаються найкращими грибами. У нас в країні вони маловідомі. корисних речовиндощовики перевершують інші гриби, зокрема білі – за вмістом білка. Використовувати їх треба в день збору. Дуже смачні в смажених стравта в супах. З сушених грибівварять чудові ароматні бульйони. їстівних дощовиківє неїстівний двійник- ложнодощовик бородавчастий. У нього сірувато-жовтувата оболонка та щільна внутрішня частина. Гриб має сильний запах сирої картоплі.

№ слайду 13

Опис слайду:

Білий гриб вважається царем грибів завдяки його смаку та поживності. Інша назва білого гриба – боровик. Білий гриб може досягати величезних розмірів – капелюшки до 50 см у діаметрі та ніжки до 25 см у висоту. Білі гриби цінують за їх смак та поживні властивості. При правильному приготуванніце справжній делікатес. Цей гриб відноситься до грибів першої категорії. Це означає, що він краще за інших грибів засвоюється організмом людини. , що використовується при лікуванні стенокардії У російських лісах білий грибзустрічається часто. Збирати його починають у другій половині серпня і триває це по першій половині вересня. Причина їхньої непопулярності в тому, що грибні хробаки дуже люблять саме цей гриб, тому зібраний урожайрекомендують відмочити у підсоленій воді, щоб усі черв'яки вийшли. Білий гриб активно використовують у кулінарії як у свіжому (смажені, відварені), так і в сушеному, солоному та маринованому вигляді. Білий гриб часто використовують у супах. Існує безліч народних та авторських рецептів страв із свіжих білих грибів. Окрім російської кухні, білі гриби дуже популярні у французькій та італійській кухні.

№ слайду 14

Опис слайду:

№ слайду 15

Опис слайду:

№ слайду 16

Опис слайду:

Збираючи ягоди, не сплутайте їстівні та корисні з отруйними! Отруйних ягід небагато. Їх варто запам'ятати, щоб не нашкодити ні собі, ні товаришам. Ознаки отруєння: судоми, частий пульс, рідкісне дихання. Смерть настає від ядухи. Перша допомога: терміново дати всередину танін, вугілля, проносні та серцеві засоби (кофеїн), при судомах – хлораглідрат; хворого укутати в теплий спальник і негайно викликати швидку допомогу.

№ слайду 17

Опис слайду:

№ слайду 20

Опис слайду:

Белена Стебло блекоти товсте, висотою до 150 см. Листя подовжене, перисто-лопатеве.Квітки великі, брудно-жовтого кольору з фіолетовими прожилками. Чашка дзвінкова. Під час цвітіння від рослини йде досить неприємний запах. Плід є коробочкою, що відкривається кулястою кришкою. Насіння по зовнішньому виглядунагадують макові - дрібні, темно-коричневого кольору, з'являються в кінці літаю. Белена - дуже отруйна рослина. Причому отруйні усі частини рослини. Найтоксичніше в рослині – це його насіння. Квіти стають токсичними наприкінці весни.

№ слайду 21

Опис слайду:

Корисні ягодиСмородина одна з найсмачніших ягід, а також вона дуже корисна. Завдяки цілющим властивостям, чорна смородина часто застосовується в народній медицині. заліза. Листя містить фітонциди, магній, марганець, сірку, срібло, мідь, свинець, ефірну олію та вітамін С. Для забезпечення добової потреби в аскорбіновій кислоті людині достатньо з'їдати 15-20 ягід. Чорна смородина перевершила всі ягоди за кількістю вітамінів, мінералів та інших корисних речовин, що містяться в ній. дихальних шляхів. Вживання ягід смородини є надзвичайно корисним при атеросклерозі. Чорна смородина має протизапальні та дезінфікуючі властивості, її сік застосовується для лікування ангіни. Чорна смородина запобігає розвитку великої кількостіхвороб, у тому числі раку.

№ слайду 22

Опис слайду:

Журавлина Ягоди журавлини - це дуже цінний і корисний харчовий продукт. Це і ліки, і вітамінний комплекс, та незамінний харчовий продукт. До складу ягід журавлини входять: бор, залізо, йод, калій, кальцій, магній, марганець, срібло, фосфор та ін. мінеральні речовини. Багата журавлина та вітаміни. У складі журавлини вітаміни: В1, В2, С, К, РР Особливо багато в ній вітаміну С. До складу ягід журавлини входять органічні кислоти: бензойна, лимонна, хінна, яблучна та ін. Завдяки великому вмісту бензойної кислоти, журавлина, не тільки довго зберігається, але й активно використовується як природний консервант. На Русі журавлина давно вважається ягодою юності. Журавлинний сік та журавлинний морс перешкоджають розвитку хвороботворних бактерій та мікробів. Рани та опіки, промиті журавлинним соком, моментально гояться. Журавлина багата антиоксидантами, тому за старих часів її називали "молодильною" ягодою. У журавлині саме великий змістфенолу, серед усіх ягід та фруктів. З журавлини виготовляють препарати, що знижують негативні наслідки підвищених доз радіоактивного опромінення.

№ слайду 23

Опис слайду:

Суниця лісова Суниця дуже смачна і корисна ягода. У листі рослини містяться вітаміни групи B, аскорбінова кислота, каротиноїди, органічні кислоти (лимонна, хінна, яблучна), цукру, сліди ефірних олій, флавоноїди у кількості до 2 % (переважно рутин), дубильні речовини (до 9 %), солі заліза, марганцю, кобальту. Плоди рослини з давніх-давен вживаються людиною в їжу. Водний настій листя суниці лісової застосовуються як сечогінний засіб при сечокам'яній і жовчнокам'яній хворобах. Їх вживання також призначається при діабеті та недокрів'ї.

Презентація для дітей старшої групи на тему: «Гриби» Підготувала: Смагіна Л. Н. вихователь І кваліфікаційної категорії МБДОУ « Дитячий садок№29 «Журавля» м. Мічурінська Тамбовської області «Запрошую вас до осіннього лісу». Ваш друг – дідусь Ау. Дідусь Ау запрошує нас на лісову галявину, де грибів мабуть – не мабуть. Я - білий гриб, я - цар грибів, Безцінний дар грибних лісів. Зростання в діброві та в бору. Уславлений широко у світі. І якщо ти мене знайдеш, Впізнаєш сам, який я гарний! Підберезник Під березою попереду - Підберезник, дивись, На високій стрункій ніжці ... Ніжка в цяточках трошки! Порівняйте підберезник і боровик Я в червоній шапочці росту Серед коренів осинових. Мене побачиш за версту Зовусь я - ... подосиновик Рижик Королівським гриб звуть,Руденький, з кружальцями. Смачний і ароматний. Є його завжди приємно Смаженим чи солоним, Або в тісті запеченим. Масляна Шоколадно-бурий гриб, До слизького капелюшка лист прилип. Комір ажурний тонкий - гриб такий звати ... Масляна. Лисички Що за жовті сестрички Сховалися в густій ​​траві? Бачу я їх усіх чудово, Заберу скоріше додому. Дуже чистий, смачний гриб – Радий і кухар, і грибник. Ці жовті сестрички Називаються... лисички. Опеньки Є сімейні гриби, Лише сім'єю живуть вони на пеньках і на корінні, І в траві на вирубках. Ці дружні хлопці Називаються… опеньки. Хибні опеньки Вгадати зовсім не складно, що я опінок помилковий. Я забарвлений у яскравий колір, на нозі бахромки немає. Немає лусочок на береті. Ви мене не рвіть діти! Порівняйте справжні та хибні опенькиУ їстівних опеньків(ліворуч) добре видно кільце на ніжці. У помилкових опеньків (праворуч) кільце на ніжці відсутнє У їстівного опенька На нозі кільце з плівки. А у хибних всіх опеньків Ноги голі до п'ят Мухомор Знають навіть малюки Червоно-білі гриби Ті, що з мухами не дружать. Не бери ти їх на вечерю - Неїстівний цей гриб, Хоч красень він на вигляд. Називають з давніх-давен Гриб той - червоний... мухомор. Бліда поганка Бліда вона стоїть, У неї їстівний вигляд. Принесеш додому - біда, Буде отрутою та їжа. Знай, що цей гриб – обманка, Ворог наш – бліда… поганка. Правила поведінки та збирання грибів у лісі. у ліс за грибами дітям можна ходити тільки з дорослими і не відлучатися від них далеко; . збирати гриби найкраще в кошик; . збирати слід лише добре знайомі їстівні гриби, але й ті не можна куштувати на смак; . гриби потрібно акуратно зрізати ножем, щоб не пошкодити грибницю; .краще не збирати старі, перезрілі гриби, тому що в них згодом накопичуються шкідливі речовини; . не знайомі і неїстівні гриби не можна топтати, збивати, оскільки вони служать їжею та ліками багатьом тваринам; . в природі немає нічого не потрібного, зайвого, тому вчись дбайливо і з турботою ставиться до неї.





















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:

  • Узагальнення та систематизація уявлень про зміни, що відбуваються в житті лісу восени, про лісові гриби та ягоди, місця їх виростання. Активізація та актуалізація словника на тему. Вдосконалення граматичного ладупромови. Вдосконалення навичок звукобуквенного та складового аналізу слів
  • Розвиток зв'язного мовлення, мовного слуху, координації мови з рухом, загальної моторики, зорового сприйняття та уваги, пам'яті, логічного мислення.
  • Виховання активності, емоційності, ініціативності, любові та дбайливого ставлення до природи.

Обладнання:«Осінній зал» (пожовклі дерева, чагарники, ягоди, гриби, сухе листя, пень), проектор, слайдова презентація, кошики, капелюшки-грибочки, тростина грибника, кип'ячена вода, брусничне варення, склянки.

Хід заняття

1. Організаційний момент.Налаштування на заняття. Слайд №1

2. Вступна розмова.

Логопед. Відгадайте загадку.

Якщо дощ стукає по даху
Листя падає нечутно
Птахам полетіти час –
Це до нас стукає…..
(осінь)

Слайд №2

Логопед. Правильно. Це осінь. А як ви здогадалися, що то про осінь?

Діти. Тому що восени йдуть дощі, листя падає з дерев, птахи відлітають у теплі краї.

Логопед. Молодці!

3. Повідомлення теми заняття.

Логопед. Хлопці, сьогодні на занятті ми з вами вирушимо на прогулянку до осіннього лісу. Але спершу давайте згадаємо як треба поводитися в лісі. Послухайте мене уважно.

Слайд №3

Якщо в ліс прийшов гуляти, свіжим повітрямдихати,
Бігай, стрибай і грай, тільки, цур, не забувай,
Що в лісі не можна шуміти, навіть дуже голосно співати.
Злякаються звірятка - втечуть з лісового узлісся.
Гілки дуба не ламай. Ніколи не забувай
Сміття із трави прибирати. Даремно квіти не треба рвати.
З рогатки не стріляти: у ліс приходять відпочивати.
Тут не треба всіх ловити, тупотіти, плескати, палицею бити.

Ану, хто мені скаже як треба поводитися в лісі, яких правил треба дотримуватися?

Діти. У лісі не можна голосно кричати.

У лісі не можна ламати дерева, гілки, рвати багато квітів.

У лісі не можна вбивати комах.

У лісі не можна розпалювати багаття без дорослих.

У лісі не можна залишати за собою сміття.

Логопед. Молодці! … візьміть кошики. Вони нам знадобляться.

3. Основна частина. Прогулянка в лісі.

Логопед. Щоб потрапити в осінній ліс, давайте ми з вами заспіваємо нашу пісеньку.

У ліс вирушимо гуляти, Діти марширують.
Будемо весело крокувати.
По стежці підемо Ходять «змійкою»
Друг за дружкою гуськом. Між «кічками».
На шкарпетки встали Біжать на шкарпетках.
І до лісу побігли.

Звучить музика.

Логопед. Діти куди ми з вами потрапили?

Діти. Ми потрапили до лісу.

Логопед. В який ліс?

Діти. Ми потрапили до осіннього лісу.

Логопед. А як ми дізналися, що це осінній ліс?

Діти. Це осінній ліс, тому що листя на деревах жовте і червоне, земля вкрита золотом.

Логопед. А які зміни у природі відбувається восени?

Діти. Восени на вулиці стає холодно. Часто йдуть дощі. Дують сильні вітри. Птахи відлітають в теплі краї.

Логопед. А як ми називаємо явище, коли з дерев починають опадати листя. Слайд №4

Діти. Листопад.

Розвиток повітряного струменя.Слайд №5

Логопед. Давайте самі влаштуємо листопад. Ось вам листочки. Зараз ми дутимемо на них. Коли дме, пам'ятаємо - губи трубочкою, щоки не надуємо.

Логопед. Раз, два, три листопад розпочнися.

Діти дмуть на засохлі листочки берези.

Логопед. Молодці! У нас вийшов дуже гарний листопад. Хто мені скаже, що росте в осінньому лісі?

Діти. В осінньому лісі ростуть гриби та ягоди.

Логопед. Давайте ми з вами в наші кошики зберемо їх. В один кошик зберемо гриби, в інший ягоди. Ходімо.

Логопед. Діти подивіться ось і наш перший гриб. Хто знає, який це гриб?

Діти. Це підберезник. Слайд №6

Логопед. Як ви визначили?

Діти. Підберезник росте під березою. Капелюх у нього круглий, темно-коричневого кольору, а ніжка тонка, висока.

Логопед. Візьмемо цей гриб?

Діти. Так.

Логопед. Чому?

Діти. Підберезник їстівний гриб.

Логопед. При збиранні гриби потрібно не виривати з коренем, а акуратно зрізати ножем, залишаючи грибницю у землі, щоб із неї виросли ще гриби. Покладемо підберезник у кошик. Подивіться, який гриб сховався у траві?

Діти. Це лисичка. Слайд №7

Логопед. А як ви впізнали?

Діти. Лисичка росте у траві. Вона жовтого кольору. У неї круглий капелюшок і тонка ніжка.

Логопед. Як ви вважаєте, чому цей гриб назвали лисичкою?

Діти. Тому що цей гриб схожий на лисицю.

Логопед. Візьмемо лисичку?

Діти. Так, вона їстівний гриб.

Логопед. Але перш нам потрібно придумати пропозицію про гриби - лисички за даною схемою.

____ ____ ____ _____ . Слайд №8

Діти. Лисичка росте в лісі. Лисичка схожа на лисицю.

Логопед. Молодці! Візьмемо лисичку. Подивіться, який гарний гриб. Давайте візьмемо його доки ніхто не взяв. Слайд №9

Діти. Це мухомор. Його не можна брати, він отруйний.

Логопед. А що означає отруйний?

Діти. Отруйний - це означає небезпечний для здоров'я, їм можна отруїтися та померти.

Логопед. А які ще отруйні гриби ви знаєте?

Діти. Бліда поганка, несправжні опеньки, жовчний гриб.

Логопед. Зараз я перевірю, чи ви зможете визначити неїстівні гриби. Пограємо у гру «Четвертий зайвий». Подивіться уважно, назвіть гриби, скажіть якийсь гриб зайвий і чому.

Мухомор, білий гриб, підберезник, груздь. Слайд №10

Масляна, бліда поганка, боровик, лисичка. Слайд №11

Логопед. А тепер, зберемо сімейку слів. Як назвемо маленький гриб?

Діти. Грибок. Слайд №12

Логопед. Як назвемо дуже великий гриб?

Діти. Грибище.

Логопед. Як називають людину, яка збирає гриби?

Діти. Грибник.

Логопед. Хлопці, я думаю, нам достатньо грибів. Слід збирати стільки грибів, скільки вам потрібно: не забувайте, що гриби є їжею для птахів та тварин. Зараз ми з вами відпочинемо та пограємо у гру «Грибник». Бажаєте?

Діти одягають капелюшки-гриби, грибник бере тростину.

Діти рухаються по залі врозтіч топаючим кроком.

Я грибник, а ви гриби.
Ну, ховайтеся за дуби!
Раз два три чотири п'ять.
Я йду гриби шукати!

Грибник. Мені сподобався гриб мухомор, його вибираю.

Логопед. А зараз ми перевіримо, наскільки уважним є наш грибник. Ану, гриби, вишикувалися в один ряд. Грибник, запам'ятай, як стоять наші грибочки. Тепер вони зміняться місцями. Запам'ятав? Заплющ очі.

Грибник заплющує очі.

Логопед. Відкривай, які гриби помінялися подекуди.

Логопед. Молодці, хлопці! Пограли, відпочили. Тепер нам треба наповнити другий кошик. Що ми зберемо?

Діти. Ми зберемо ягоди.

Логопед. Де ростуть ягоди?

Діти. Ягоди ростуть у лісі на високих та низьких кущах.

Логопед. А які лісові ягодиви знаєте?

Діти. Брусниця, малина, чорниця, журавлина.

Логопед. Нині ми перевіримо. Чи зможете ви знайти ці ягоди у лісі. …знайдуть малину. … знайдуть брусницю. … знайдуть чорницю. Хто знайшов ягідку, стоїть поряд із ягодою.

Логопед. …яку ягоду ви знайшли.

Діти. Ми знайшли малину. Слайд №13

Логопед. Доведіть, що то малина.

Діти. Малина росте на високих кущах. Ягоди малини складної форми, червоного кольору.

Логопед. …яку ягоди ви знайшли.

Діти. Ми знайшли брусницю. Слайд №14

Логопед. Доведіть, що це брусниця.

Діти. Брусниця росте на низьких кущах. Ягоди у брусниці круглої форми, червоного кольору.

Логопед. …яку ягоду ви знайшли?

Діти. Ми знайшли чорницю. Слайд №15

Логопед. Молодці! Ви правильно визначили ягоди. Але перш ніж наповнити наш кошик ягідами зробимо звуковий аналізслова Малина.

Слайд №16

Логопед. Ну ось, наші кошики повні. Час нам і додому повертатися.

Слайд №17

Під музику йдуть додому.

5. Практична частина.

Логопед. Ось ми й удома. Поставимо наші кошики. А що потрібно зробити з грибами та ягодами після приходу додому? Слайд №18

Діти. Ягоди та гриби потрібно перебирати, очищати та помити.

Логопед. Що можна зробити із грибами, що можна приготувати?

Слайд №19

Діти. З грибів можна зварити грибний суп, спекотне. Гриби солять, сушать, маринують.

Логопед. А що можна приготувати із ягід?

Діти. З ягід можна приготувати варення, джем, повидло. Можна зробити сік, компот, морс, сироп. Слайд №20

Логопед. Якщо ми зробимо сік із малини, то який це буде сік?

Діти. Малиновий сік.

Логопед. Якщо приготуємо джем із ожини?

Діти. Ожиновий джем.

Логопед. Якщо зробимо сироп із брусниці?

Діти. Брусничний сироп.

Логопед. Молодці! Зараз ми з вами з брусничного сиропу зробимо брусничний морс. Для цього нам потрібна кип'ячена вода та брусничний сироп.

У воду наливаємо трохи брусничного сиропу, акуратно перемішуємо і у нас виходить брусничний морс. Наливаємо у склянки. Пробуємо. Ну як?

Діти. Дуже смачно.

Логопед. Хлопці морс не тільки дуже смачний, але й дуже корисний, тому що в ягодах багато вітамінів, необхідних нашому організму.

6. Підсумок заняття.Оцінка роботи дітей. Слайд №21