Зимові явища у природі. Зимові явища в природі Зимові явища в неживій природі взимку

Тема:“Йде зима. Нежива природа
взимку”.

Цілі:

  • дати уявлення про характерні ознаки
    зими у неживій природі;
  • прищеплювати любов до російської природи;
  • виховувати дбайливе ставлення до природи;
  • розвивати бачення прекрасного у всьому, що нас
    оточує.

Обладнання:картини, малюнки,
комп'ютер, CD.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Повторення вивченого

– Про яку пору року ми говорили на минулому
уроці?

– Назвіть осінні місяці?

– Подивіться на картини та визначте, який
місяць зображений і за якими прикметами ви його
дізналися? (додаток.
Слайд)

- Який листопадний місяць? А це листок, з
якого дерева? Чим він цікавий, що про нього
навіть є приказка: сам широкий, черешок довгий,
сплющений, завжди тремтить на вітрі.

– Існують і народні прикмети: якщо осиновий
лист ляже на землю верхньою стороною – то буде
холодна зима, якщо нижньої – то тепла.

- Який був найхолодніший місяць? Так, листопад т.к.
температура опускалася до -15 градусів.

– Чому кажуть: “Осінь – на день погоди
вісім"?

– А яка осінь вам більше подобається – рання
чи пізня?

- Так, не багатьом подобається пізня осінь. Природа
у дні пізньої осені перебуває у задумі, вона
готується до відпочинку, ніби оголошуючи всьому живому
- готуйтеся, за мною йде зима!

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

Ознаки зими

- Ви вже здогадалися, про яку пору року ми
сьогодні говоритимемо? Так, тема нашого уроку –
"Зима-чарівниця" (Слайд)

- Подивіться, якими фарбами користується зима?

- Як ви думаєте, а чим пахне зима?

– А коли, на вашу думку, вона настає?

– А зараз, відгадайте загадки та назвіть зимові
місяці.

Назвіть-но, хлопці,
Місяць у цій загадці.
Дні його – всіх днів коротші,
Усіх ночей, коротше за ніч.
На поля та на луги
До весни лягли сніги.
Тільки місяць мине –
Ми зустрічаємо Новий рік.

– На Русі грудень називали холодець. грудень
мостить, грудень цвяхить, грудень прибиває. (Слайд)

Щипле вуха, щипає ніс.
Лізе у валянки мороз
Бризнеш воду - впаде
Не вода вже, а лід.
Навіть птиці не летить:
Від морозу холоне птах.
Повернуло сонце до літа.
Що скажи за місяць?

- Січень називали січень, т.к. він розсікає зиму
на дві половини. (Слайд)

Сніг мішками валить з неба,
З хати стоять замети снігу.
То бурани та хуртовини
на село налетіли.
Ночами мороз сильний,
Вдень краплі чути брязкіт.
День додався помітно
Ну, то що за місяць це?

– Лютий називали лютий, т.к. випадає багато
снігу, стоять люті морози, часто бувають хуртовини. (Слайд)

– Повторіть, про які ознаки зими ви дізналися
із загадок про місяці? (Слайд)

- Подивіться на знімки. Ви сказали, що стоять
морози, а чому хлопцям мороз байдуже? (Слайд)

- Але іноді взимку трапляються відлиги. Як ви
розумієте слово відлига?

- Так, іноді пригріє сонечко, з півдня налетить
вітер і принесе відлигу. Сніг підтає, стане
вологим, легко ліпиться. На дахах з'являться
бурульки. (Слайд)

– А після відлиги вдарить мороз та на снігу
утворюється тверда скоринка - "наст", на дорогах
- "Ожеледиця". На деревах та дротах
утворюється пухнаста сніжна бахрома -
"Сморозь". (Слайд)Дивно
красивим ставати при цьому все навколо,
особливо красиві дерева.
То що нам зима принесла в подарунок?
Щоб відповісти, треба розгадати кросворд. (Слайд)

Питання до кросворду:

  1. І не сніг, і не лід, а сріблом дерева забере? (Іній)
  2. Висить за віконцем кульок крижаний, він сповнений краплі
    і пахне навесні? (Сульулька)
  3. Є хлопці у мене два срібні коні, їжджу
    відразу на обох. Що за коні у мене? (Ковзани)
  4. Щойно повіяло взимку, вони завжди з тобою. Зігріють
    дві сестриці. Звати їх? (Рукавиці)
  5. Два березові коні, по снігах несуть мене. Коні
    ці руді, а звуть їх? (Лижі)
  6. Без рук, без ніг, а ворота відчиняє. (Вітер)
  7. Чорнокрилий, червоногрудий та взимку знайде притулок.
    Чи не боїться він застуди, з першим снігом тут як
    тут. (Снігур)
  8. Добре, добре – на всіх зверху дивиться, а людям
    на себе - дивитися не велить. (Сонце)

– А що ж подарувала нам зима? Сніжинки.

- Що таке сніжинки?

– На що вони схожі? (Слайд)

Вчитель дарує сніжинки.

Чим тихіша морозна погода, тим красивіше
падіння на землю сніжинки. При сильному вітрі у
них обламуються промені та грані, зірки та квіти
перетворюються на сніговий пил. Коли мороз не
сильний, сніжинки скочуються у щільні білі
кульки, і ми говоримо, що з неба падає крупа
.Сніжинки, падаючи на землю в теплі дні, ліпляться
один до одного і утворюють великі пластівці.

Явлення зимової природи

- Хлопці, а як називається явище зимове
природи, коли сніжинки падають тихо, спокійно? (Слайд)

– Але сніг не завжди падає тихо. Часто дме
вітер і тоді сніг мчить повітрям,
затримуючись біля будинків, парканів, накидає великі
кучугури.
Який такий снігопад називається?

– А якщо сильний вітер реве, як звір, нічого
не видно. Це яке явище? (Слайд)

IV. Музична пауза

– Я пропоную вам послухати твір
"Зима" Вівальді. Заплющте очі і уявіть
зимовий малюнок. Що ви побачили?
Подивіться на малюнки, на яких ви
зобразили зиму. Чому тема уроку
"Зима-чарівниця"? (Слайд)

V. Підсумок уроку

– Послухайте вірш “Зима” та
згадайте всі характерні ознаки зими,
яких ми говорили під час уроку. (Слайд)
Наведіть приклади зимових явищ у неживій
природі? Відлига, ожеледиця, снігопад, хуртовина,
намисто - зимові явища.

Ось уже осінь налетіла
І примчала зима.
Як на крилах прилетіла
Невідомо раптом вона.
Ось морози затріщали
І скували всі ставки
І хлопці закричали
Їй дякую за працю.
Ось з'явилися візерунки
На стеклах чудової краси
Всі спрямували свої погляди,
Дивлячись на це з висоти.
Сніг падає,
Миготить, в'ється.
Лягає білою пеленою.
Ось сонце в хмарах блимає
І іній на снігу сяє.

VI. Домашнє завдання

– Підручник стор.132–133. Проведіть досвід із снігом.

VII. Виставлення оцінок

Зима – суворий час, особливо у північних широтах нашої півкулі. Її календарний час відомий, але часто буває, що перші ознаки зими приходять значно раніше. Сльота листопадова погода змінюється грудневими морозами, що сковують водоймища, що одягають землю в пухнасту снігову ковдру. День стає коротким, а ночі тяжко тягнуться в очікуванні першого проміння сонця.

Найкоротший день посідає період зимового сонцестояння. Це 21 грудня в ніч на 22. Найкоротший день і найдовша ніч. З цього часу починається зворотний звіт і вдень збільшується, скорочуючи нічний.

Хмари знижуються нижче, стають важкими, сірими від переповненої вологи. Вони не мають легкості і купності, вони застилають все зимове небо, наповнюючи повітря запахом вологи та свіжості. Саме вони приносять рясні снігопади, що покривають землю метровими кучугурами.

Сніг – це зимові опади. Взимку вони щільним покривалом покривають все навколо, створюючи своєрідний мікроклімат, що допомагає рослинам і дрібним тваринам пережити суворі холоди. Чим нижче температура повітря, тим рихлішим стає сніговий настил, він жорсткіше хрумтить під ногами і колеться при дотику до нього.

У безвітряну погоду сніг падає великими сніжинками, зі збільшенням інтенсивності сніг перетворюється на хуртовину - найгрізніше зимове явище природи. Вона виникає у разі першого пориву вітру. Він піднімає сніговий покрив та несе його, захоплюючи за собою. У природі розрізняють верхову та низову хуртовину залежно від перерозподілу повітряних мас. Як правило, сильні хуртовини трапляються в середині зими, в самий пік сезонних температур. Саме від цього явища природи залежить формування снігового ландшафту: рознесений вітром сніг набуває химерних форм кучугур.

Найчастіший попутник зимової погоди – ожеледь. Це крижана кірка, яка утворюється будь-якої поверхні після різкого перепаду температур. Мокрий сніг, дощ перед сильним морозом можуть спровокувати появу. Як правило, саме ожеледь сковує всю площу дрібних струмків, інших джерел вологи, тому для її появи необов'язково має піти дощ. Якщо взимку стоять суворі тривалі морози, вони сковують найглибші водоймища, які промерзають на дуже пристойні глибини, так починається криголам, що паралізує судноплавство. Лід торкнеться лише за сильного потепління, коли промені сонця почнуть прогрівати його твердь.

Морози належать до небезпечних явищ природи. Вони можуть встановлюватись на тривалий час, якщо в окрузі панує зимовий антициклон. Як правило, аномальні морози – явище рідкісне. Відхилення від звичної норми відбувається не скрізь і не завжди. Низькі температури можуть завдати значної шкоди сільському господарству та спровокувати появу надзвичайної ситуації, тому всі комунальні служби взимку перебувають у стані бойової готовності.

Ще один неодмінний атрибут зими - бурулька - шматок льоду конусоподібної форми, який звисає з будь-якої площини. Вдень сонце прогріває сніг, він починає танути та підтікати, а вночі мороз посилюється, все довкола замерзає. Маса бурульки росте в міру танення снігу, потім вона обрушується від власної ваги та розсипається від зіткнення із землею.

Саме з танення бурульок починається плавний перехід на весну, коли температура повітря поступово піднімається, дні стають довшими, а морозні візерунки зникають, просочуючись талою водою в прогріту землю. Сніг – це зимовий вид атмосферних опадів. Він має свою кристальну структуру, основу якої лежать замерзлі мікроскопічні краплі води. Коли крапля проходить крізь холодні атмосферні шари повітря та падає на землю, вона замерзає та обростає своїми побратимами, чіпляючись за них, утворюючи шестикінцеві сніжинки. Така форма обумовлена ​​фізичними законами замерзання води.


















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.







Назад вперед












Назад вперед

Тип уроку. Комбінований.

Мета уроку: формування уявлень учнів щодо впливу зимових змін на живу природу.

Завдання уроку:

– систематизувати та збагачувати знання дітей про зв'язки між об'єктами живої та неживої природи;
– розширювати знання учнів про живу природу, її представників, особливості їх життєдіяльності;
- Розвивати увагу, пам'ять, вміння порівнювати, класифікувати, узагальнювати, через роботу зі схемою;
– формувати комунікативні компетенції через роботу у групі;
- Виховувати дбайливе ставлення до природи.

У ході уроку учні:

Актуалізують:

– уявлення про характерні зміни у неживій природі в зимову пору року;
– знання та уявлення про живу та неживу природу;
– уявлення про об'єкти живої природи: рослини, тварини, людину;
– уміння класифікувати об'єкти рослинного та тваринного світу;
- Уявлення про зимівлю птахів, звірів, комах, риб.

Купують:

- знання, що розширюють кругозір в області живої природи в зимову пору року, особливості пристосувань різних груп тварин та рослин взимку;
– вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки у неживій та живій природі;
- Уявлення про представників живої природи Красноярського краю (своєї місцевості).

Закріплюють:

– навички роботи у групі, парі, фронтально та індивідуально;
- Вміння працювати з різними джерелами інформації (текстовий, слуховий, наочний);
– уміння узагальнювати інформацію, виділяти головне, робити висновки, спостерігати, логічно висловлювати свої думки, наводити приклади, аргументувати свою думку і висловлюючи ставлення до думки інших, встановлювати взаємозв'язку, співпрацювати;
- якості характеру, такі як, повага до думки, точки зору однокласників, співчуття до тварин, що зимують, турбота про рідну природу.

Необхідне обладнання та матеріали:

Обладнання:

- Комп'ютери - 11 шт. (1 для вчителя, 10 для учнів).
- Мультимедійний проектор, екран.

Матеріали:

– Презентація “Жива природа взимку” (Презентація 1).
– Електронний тест “Об'єкти живої та неживої природи” (Презентація 2).
– Ілюстрації із зображенням слідів.
– Картки із завданнями для груп.
- Перевірочні картки-схеми "Звязки живої не живої природи".
- Електронна гра "Расселі мешканців" (Презентація 3).
- Картина "Жива природа взимку".
- Навколишній світ. 2 клас. Підручник для загальноосвітніх закладів. Ч 1./А.А. Плешаків.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Хлопці, послухайте вірш і скажіть, про яку пору року в ньому йдеться:

Нахилилася березка сива.
Сніг розсипався білим килимом.
Сині сніжинки літають
І в пухнастий збиваються грудки.
Все заснуло: і темні купини
І річка, і дерева у лісах.
І велике морозне сонце
Загубилося у густих хмарах. (Ніна Лямаєва)

- Правильно, про зиму. Назвіть зимові місяці. (Грудень січень лютий)

– Які слова з вірша допомагають нам уявити зиму?

– Зима – найважча пора року у житті живих істот. Чому?

– Більше про вплив зимових змін на живу природу ви дізнаєтесь на уроці. ( Презентація 1) (Слайд 1)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань учнів

- Давайте ще раз згадаємо, яку природу ми називаємо живою, а яку неживою? (Жива природа: рослини, тварини, людина; нежива – сонце, повітря, вода, грунт).

– Хлопці, вам потрібно буде вирішити тест, обравши об'єкт живої чи неживої природи. (Тест – Презентація 2)

- Молодці, хлопці, впоралися із завданням.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розмова із учнями “Зміни у житті рослин взимку”:

– Хлопці, які зміни відбуваються у неживій природі взимку? (Знижується температура повітря, випадають опади у вигляді снігу, вода та ґрунт замерзають, сонце гріє мало, день стає коротшим, ніч довша). (Підручник, с.134 -135)

– На які групи діляться усі рослини? Як зимові зміни у неживій природі впливають життя рослин?

– Які бувають дерева? Чи всі дерева скидають листя на зиму? (Слайд 2-4)

– Яке листяне дерево не росте у наших краях? (Дуб)

- Чи вмирають листяні дерева взимку?

– Як визначити дерево взимку?

(Листяні дерева скидають листя восени, хвойні залишаються зеленими; дерева не вмирають, на них залишаються бруньки, на деяких сухе листя і плоди: дубі, горобині, клені, акації).

– Визначте дерева. (Слайд 5)

– Як зимують чагарники та трави?

(Чарівники, як і дерева, скидають листя; трави в'януть, але не всі; є трав'янисті рослини: суниця, копитень, що йдуть під сніг зеленими).

– Як ви вважаєте, чому вони не замерзають?

(Сніг захищає від морозу; чим більше снігу, тим легше рослинам перенести зимові морози; вчені виміряли температуру повітря над снігом та під снігом та з'ясували, що під снігом температура вища на 17-20°С).

– Зима – період спокою у житті рослин. Взимку не побачиш живого листя, квіток, що розпускаються нирок. Але й узимку у рослинному світі можна побачити багато цікавого. Протягом багатьох та багатьох тисячоліть рослини відчували на собі вплив зими та холоду. І рослини так "звикли" до зими, що вона стала для їх розвитку необхідною. Взимку відбувається “дозрівання” нирок.

– А чи можна у наших рослин узимку спостерігати зростання? (Виявляється, можна; наприкінці зими під сніговим покровом починають рости молоді паростки деяких трав; пролісок характерний для рослин, що квітнуть ранньою весною). (Слайд 6)

– Яка група живих істот, крім рослин, також належить до живої природи?

(Тварини: звірі, птахи, риби, комахи)

Фізична хвилинка для очей (На стінах класної кімнати розвішені картинки із зображенням слідів лося, зайця, білки, вовка; при появі зображення тварини на екрані, діти повинні перевести погляд у той бік, де намальовані його сліди та рухом очей повторити їхній контур). (Слайд 8)

- Хлопці, сліди якої групи ви шукали тваринам?

– зараз ми послухаємо 3 повідомлення про життя диких звірів узимку.

2. Розповідь учнів у тому, як зимують дикі звірі

Перш, ніж лягти в барліг, плутає ведмідь свої сліди, як заєць, петляє по бурілому, воді, скаче вбік зі сліду, кілька разів проходить по одному місцю.

Берлогу - яму, викопану десь під корінням дерева, вистилає травою, сухою папороттю ще до першого снігу. Лягає ведмідь головою до лазу, прикриває морду лапою та спить. Саме тоді він їжі не вживає, а живе рахунок накопиченого жиру.

Кажуть, що взимку у барлозі ведмеді смокчуть лапу. Насправді зі ступнів ведмедя сходить стара груба шкіра, а молода ніжна потребує зігрівання. Тому ведмідь і облизує підошви гарячим язиком, прицмокуючи тим часом губами. Ось і, здається, що він смокче лапу.

Якщо ведмедя розбудити, то він виходить із барлоги голодним і в цей час буває дуже небезпечним. Його називають ведмідь – шатун. (Слайд 9)

Полює лисиця в сутінках або вночі за птахами, зайцями, їжаками. Підкрадається до видобутку непомітно, зненацька кидається на неї і вистачає гострими зубами. Любить, як кішка, пограти зі здобиччю. Взимку можна побачити, як лисиця нюхає сніг. Насправді, за запахом під снігом вона вистежує мишей, швидко риє передніми лапками сніг і вистачає видобуток. Знищуючи мишей, лисиця приносить користь. Під час сильних хуртовин та негоди вона шукає притулок, згортається клубком і прикривається хвостом.

До зими білка утеплює своє гніздо, яке служить надійним захистом під час сильних морозів і негоди. Гніздо своє білка будує у розвилках гілок чи дуплах дерев. У морози, коли дуже холодно, білки лісом не бігають, у гнізда ховаються. Куля із гілок високо на ялинках. У ньому один або два виходи, а всередині стінки вистелені мохом.

До зими білочка робить їстівні запаси. Потішно дивитися, як білка шукає горіхи: стукне лапкою по гілках ліщини і дивиться, яка більше хитається. Значить, на цій гілці горіхи. На їжу та про запас відбирає найкращі плоди.

Гриби влітку та восени білка сушить сама. Надкусить грибок – чи смачний? Потім наколоє на сучок – нехай сохне до зими. Буває, що сотні та навіть тисячі грибків білка насушить за літо.

- Хлопці, про які тварини вам розповіли?

– Чим відрізняються їх приготування до зими та сама зимівля?

– А які ще тварини засипають на зиму? (Їжак, борсук).

– А хто шукає їжу у природі? (Заєць, вовк, лось).

- Хто робить запаси восени? (Миша, хом'як, бобер).

– Як ми можемо допомогти лісовим звірам?

Для зайців ще влітку запасають віники з молодим листям. Не відмовляться зайці і від сушених гілок горобини, малини, тополі. Для лосів підрубують молоді осики, цупкі люблять також гілки горобини, і сосни. Для кабанів залишають коренеплоди: буряк, брукву, ріпу, жолуді. Підгодовують узимку та бобрів. Адже за нестачі припасів бобри повинні через продушини вибиратися на лід. Бобри харчуються осиною, черемхою, дубом, тополем.

Фізична хвилина

Зайчик сіренький сидить,
І вухами ворушить.
Зайчику холодно сидіти,
Треба лапочки погріти.
Зайчику холодно стояти,
Треба зайчику поскакати.
Хтось зайчик налякав,
Зайчик стрибнув і втік. (Слайд 13)

3. Розмова з учнями про зимівлю риб та комах

- Які труднощі зазнають риби взимку?

Товстою крижаною кіркою вкрив мороз ставки, річки, озера. У глибокій тиші на річковому дні сплять риби. У найглибших місцях лежить у ямці сом. Широкі плоскі лящі лежать рядками без найменшого руху. Важко буває взимку рибам. Повітря не проходить через лід у воду. Рибам стає важко дихати, і вони можуть загинути. Тому взимку у льоду роблять ополонки. Щоб вода в ополонці швидко не замерзала, у неї кладуть пучки соломи і зверху присипають снігом. Через сніг та солому повітря добре проходить у воду. (Карась, льонок, харіус, лящ, окунь, щука). ( Слайд 14)

- А як комахи переносять зиму?

(Деякі комахи гинуть від сильних морозів, інші засипають у корі дерев, у тріщинах і прокидаються навесні; мурахи йдуть глибоко під землю і там сплять до весни).

4. Робота у групах “Зимівка птахів” ( Слайд 15)

(Діти працюють із текстами наданими вчителем і додають те, що знають самі).

- Хлопці, подивіться на слайд, хто це? (Птахи).

– А ось як зимують птахи, ви маєте підготувати самостійно:

1 група “Зимові птахи”

На південь не відлітають синиці. горобці, ворони, сороки, дятли, тетерів, глухар. Прилетіли до нас на зимівлю із північних районів снігурі та сопілості.

2 група “Дивовижний клест” (Розігрування сценки)

А ось птах клест рада зимі. Чому? Послухаймо, про що він розповідає чижу.

- Ти, клесте, чого верещати? Образили тебе, чи що?

- Та ні, Чижику, це я радію!

- Знайшов час радіти.

- Саме час, якраз! У мене в гнізді пташенята вивелися, - до чого милі, до чого гарні:

- У такий мороз? Та вони живими не залишаться!

- Ще як житимуть-живуть! Я їм ялинового насіння тягаю, а мати гріє їх на кшталт печічки. І тепло їм, і ситно, і від моєї пісеньки весело!

– Чому ж тішився клест? Чому біля клесту пташенята виводяться взимку?

Клести всю зиму годуються насінням ялинки та сосни. У цих рослин насіння дозріває до зими. Значить, і корма найбільше для клістів буває в цю пору року. Тому ці птахи і виводять своїх пташенят узимку. Навколо сніг та лютий мороз, а у гнізді – малюки. Але холоднеча їм не страшна, бо вони завжди ситі.

3 група "Корм птахів взимку" ( Слайд 16 – 17)

Як усі ці птахи переживають сувору зиму, адже вони харчуються комахами? Секрет простий: за рахунок власного “розуму” та здогадливості. Ще з осені синиці заготовляють собі на зиму корми: розсовують у тріщини кори дерев буквально мільйони висохлих павучків та дрібних комах. Якщо їжі вистачає, то морози птахам байдуже. Горобці, сороки, ворони підгодовуються поблизу житла людини. Дятел та пищуха харчуються личинками комах, видобуваючи їх з-під кори дерев. Сойки, щігли збирають плоди, що залишилися, і насіння рослин.

4 група “Як ми можемо допомогти птахам узимку?”

І все ж таки птахи взимку нерідко голодують. Треба зробити годівницю, повісити на дереві, приносити туди корм, підвісити біля кватирки шматочок сала – для синиць.

Вірш А.Яшина "Нагодуйте птахів взимку"

Нагодуйте птахів взимку,
Нехай із усіх кінців
До вас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.

Не багаті їхні корми.
Жменя зерна потрібна,
Жменя одна – і не страшна
Буде їм зима.

Скільки гине їх - не злічити,
Бачити важко.
Адже в нашому серці є
І для птахів тепло.

Привчіть птахів у мороз
До свого вікна,
Щоб без пісень не довелося
Нам зустрічатиме весну.

V. Закріплення вивченого матеріалу

- Хлопці, ви добре попрацювали над новою темою. А тепер я пропоную перевірити себе.

1. Доповнення таблиці.

(Індивідуальна робота за картками):

2. Парна робота "Расселі мешканців" (Презентація 3)

Дані прийоми дозволяють оцінити кожну дитину.

VI. Рефлексія діяльності на уроці

- Хлопці, що ви дізналися про неживу природу взимку?

– Як зимують рослини?

– Як зимують звірі? Риби? Комахи? Птахи?

– Чим ми можемо допомогти тваринам узимку?

– А про який ще об'єкт живої природи ми сьогодні не говорили? (Про людину; про життя та працю людини взимку дізнаємося на наступному уроці).

– Чого ви навчилися на уроці?

- Яка робота сподобалася більше?

– Виразіть своє ставлення до уроку кольором. У учнів картинка із зображенням пташки, звіра, комахи чи риби. Кольорові зображення прикріплюються до картини “Жива природа взимку”. Виходить колективна робота, яка перебуває у класі кілька днів. (Якщо дозволяє час на уроці, можна оформити всі малюнки Paint і вивести на екран в кінці головної презентації). ( Слайд 18)

VII. Домашнє завдання

– Підготувати фотооповідання чи серію малюнків на тему “Жива природа взимку”

При складанні конспекту уроку було використано ресурси мережі Інтернет:

Ціль: Стимулювати дитячу допитливість, прагнення глибше вивчити явище природи (властивості снігу), підтримувати прояв інтересу дітей до експериментування, дослідження.

Програмний зміст:

  1. Формувати елементарні уявлення про зміну становища Землі щодо Сонця; уявлення про сніг та його властивість (Сніг тане в теплі, сніг не прозорий, сніг білий, сніг не має запаху).
  2. Вчити дітей аналізувати, робити висновки у процесі експериментування.
  3. Активізувати мову за рахунок слів: наст, водяна пара, снігова крупа, лупа, експеримент. Удосконалювати вміння дітей відповідати на поставлені питання щодо змісту оповідання
  4. Розвивати мислення, інтерес до зимових явищ природи, бажання активно пізнавати та діяти.
  5. Виховувати прагнення зберегти та оберігати природний світ, бачити його красу.
  6. Оздоровча: здоров'я, що зберігає підхід до освітньої діяльності.

Попередня робота

  1. Розгляд картин на зимову тематику
  2. Читання віршів про зиму, сніжинки.
  3. Спостереження за падаючим снігом, сніжинками, ігри зі снігом на прогулянках.
  4. Малювання сніжинок.
  5. Вирізування сніжинок із серветок.

Матеріали та обладнання

Дім. - моделі планет (Сонця та Землі); наочні моделі сніжинок із позначенням властивостей снігу;

Розд. - одноразові тарілочки для снігу (на кожному столі по глибокій та плоскій тарілці), сніг, лупи за кількістю дітей, по половині розрізаного яблучка на серветці, одноразова ложка, три ємності води, кружечки різного кольору, серветки і рушник.

Методичні прийоми: метод дослідження; постановка проблеми та її вирішення; моделювання; читання художньої літератури з використанням інформаційно-рецептивного методу, спрямованого на організацію забезпечення сприйняття запам'ятовування дітьми інформації; музичний супровід; імітація рухів; Рефлексивний метод.

Хід безпосередньо освітньої діяльності

Вихователь каже: Хлопці, послухайте уважно вірш і скажіть, чи все в ньому правильно.

«Стали дні коротші,
Сонце мало світить.
Ось прийшли морози.
І ВЕСНА настала!»

Вихователь: Хлопці, а ви знаєте, чому настає зима?

Вихователь (Узагальнює відповіді дітей)Ми з вами знаємо, що наша Земля планета, і вона обертається навколо своєї осі, так як зараз повертається наш глобус, а тепер уявімо, що це сонце, отож земля ще обертається і навколо сонця, от так. А тепер давайте П

уявімо, що планета наша розділена чотирма частини, |на першої обов'язково настане весна, другого літо, на третій -осінь і четвертої зима. Той, бочок землі який найближче вона підставила до теплого сонечка гріється найбільше- тут літо, взимку звичайно теж світить сонечко, тільки протягом трьох зимових місяців сонце знаходиться від землі далі за все, тому гріє менше. Від цього взимку холодно, дні стають коротшими, а ночі довшими.

Вихователь: А що буває взимку? Одна із прикмет зими – з неба падає сніг. Вихователь: Є така розповідь Володимира Архангельського

«Летять снігові пушинки» . Бажаєте його послухати?

Відповіді дітей

Розмова із дітьми за змістом прочитаного оповідання.

Про які снігові пушинки йдеться?

На що були схожі сніжинки? («Квітка із шістьма пелюстками» , «Зірочка з шістьма променями» )

Де побували вчені? (у хмарах)

Що вони там побачили? (Вони побачили як утворюються сніжинки)

Що ж таке сніжинка? (це замерла крапелька водяної пари)

Як утворюється наст? (тверда скоринка на снігу)

Кому важко пересуватися по насту? Чому?

А чому заєць мчить по насті як по паркету?

Фізкультхвилинка "Зимовий сон"

Тихо, тихо казку співаючи,
Пропливає у сутінках зима (біг по колу на шкарпетках)
Теплою ковдрою вкриваючи,
Землю та дерева, і будинки.

Над полями легкий сніг паморочиться,
Опівночі зірки падають із небес.
Опустивши волохаті вії,
Дрімає в тиші дрімучий ліс.

Сплять на ялинках золоті сови,
У казковому сяйві місяця.
На узліссі сплять кучугури
Як великі снігові слони.

Все змінює форму та забарвлення,
Гасять вікна сонні будинки.
І, зима розповідаючи казки
Засинає сама сама.

Вихователь: Бажаєте ще більше дізнатися про сніг. Уявивши ті, що ви вчені - дослідники. А хто такі вчені? Давайте сядемо за столи. З'ясовуватимемо, який сніг і які його властивості. А помічником нашим буде спеціальний прилад на дослідження. Знайдіть його на своїх столах, як цей пристрій називається? (лупа). А що таке лупа? (збільшувальне скло). А що ще ви бачите на столах? (Відповіді дітей)

Вихователь: Хлопці, зранку я принесла до групи сніг, а що сталося зі снігом? (розтанув)Чому? (на дошку кріпиться сніжинка із зображенням 1 властивості, на сніжинці намальована крапелька води: сніг тане у теплі). А як ми тепер досліджуватимемо сніг? Де нам його взяти? (попросимо принести другого вихователя, використовуючи чарівне слово "будь ласка"). Давайте візьмемо лупу і уважно розглянемо розтанув сніг. Що ви бачите? (вода брудна). Діти, а чому вода брудна? (Приносять сніг)Давайте помацаємо сніг який він на дотик? (холодний). Діти, я бачила, що деякі діти їдять сніг. Чи правильно вони чинять? Чому? Чи можна їсти сніг? (Ні, сніг холодний і може бути брудним).

Вихователь: Проведемо експеримент. У вас під плоскими тарілочками лежать геометричні фігури, назвіть їх (Коло, квадрат). Якого вони кольору? Покладіть одне коло на порожню тарілку, нагору ми покладемо сніг, а другий опустіть у воду. Де крут видно, а де ні? Чому? (на дошку кріпиться 2 сніжинки: сніг непрозорий - намальовано закрите око)

Вихователь: Порівняємо: якого кольору вода та сніг (Сніг білий, вода безбарвна)А що буває білим? (кріпиться 3 сніжинки: сніг білий - у центрі сніжинки вата).

Вихователь: Хлопці, як дізнатися, сніг пахне? (треба понюхати). Понюхаємо спочатку яблуко, яке яблуко? (ароматне, запашне). А тепер сніг (у снігу немає запаху) (кріпиться 4 сніжинки: сніг не має запаху - на сніжинці намальований ніс)

Вихователь: Молодці! Ви мені стільки дослідів показали, а зараз я хочу вам показати ще один досвід. Дивіться: у мене три баночки. В одну наливаємо холодну воду (запрошується дитина перевірити температуру води), (холодна). У другу наллємо теплу, але як нам отримати теплу воду, яку воду треба налити спочатку гарячу чи холодну, чому? (холодну, потім гарячу). У третій баночку я наллю гарячу. У три баночки я опускатиму сніг одночасно. Для цього мені потрібний помічник. Де сніг розтанув швидше, а де повільніше? Висновки. (Чим тепліше вода, тим швидше розтанув сніг, швидкість танення снігу залежить від температури води).

Вихователь: Хлопці, а тепер давайте згадаємо, які властивості має сніг? (По закінченні кожного досвіду на дошку кріпилися сніжинки з властивостями снігу). Звертає увагу дітей на те, що сніг – це замерзлі крапельки водяної пари. Ми свами знаємо, що сніг перетворюється на воду, у мене є дві крапельки – одна посміхається, інша сумує, якщо вам сподобалася наша освітня діяльність – візьміть усміхнену крапельку, якщо ні – сумну.

Надіслати свою гарну роботу до бази знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань у своєму навчанні та роботі, будуть вам дуже вдячні.

Розміщено на http://allbest.ru

Зимові явища у природі

1.Терміни та періоди зими

За календарем зима розпочинається 1 грудня. Грудень – перший зимовий місяць. А в природі зима настає щороку у різні терміни. Перші морози – це ще не зима. Заморозки змінюються теплом, сніг падає і тане кілька разів. Небо тягнеться важкими хмарами. Грудневі відлиги традиційні для нашого клімату.

Зима в природі починається, коли температура повітря встановлюється нижче 0 градусів - замерзають водоймища, міцним сніговим покривом покривається земля. На погляд скромні зимові фарби: білий - колір снігу, блакитний - неба, чорний - дерев. Все здається нудним та одноманітним. Серед цієї одноманітності, здавалося б, важко помітити різницю початку, середини та кінця зими. Але якщо уважно спостерігати за змінами у природі, можна виділити три періоди зими.

Початок зими – першозимира (I період зими) – відзначають з того дня, коли надовго ляже сніг. По-різному в різні роки настає цей час: раннє на початку листопада, найпізніше - у другій половині грудня. Сонце в першозимирі гріє слабо. Навіть опівдні воно стоїть низько над обрієм. Колір часто червоно-малиновий. Та й показується через хмари рідко. Хмари стелиться над землею низько. Небо вдень сіре, тьмяне, похмуре. Недарма цей період зими ще називають глухозім'ям. Снігопади та морози чергуються відлигами. У відлигу зима стає схожою на пізню осінь: сиро, брудно, похмуро. Хоч і потеплішає, а не радісно від такої погоди. Найкоротший день року - це останній день глугосім'я - 22 грудня, день зимового сонцестояння. Саме цей день вчені астрономи, які спостерігають за небесними світилами, вважаються початком зими.

23 грудня – початок корінної зими – ІІ періоду зими. Тепер з кожним днем ​​буде раніше світати, пізніше сутеніти. Сонце піднімається вище над горизонтом. Світить яскравіше. Блідо-блакитне, світле небо наповнюється морозним серпанком. Сліпить очі блискуче снігове покривало зі срібними кучугурами. Кольорові, жовті, зелені, червоні, блакитні іскорки переливається сніг на сонці. Гарне вбрання пухнастої паморозі надягають дерева. У відлизі сніг уже не тане, а лише стає трохи вологим та липким. Панує корінна зима до початку лютого, до пісні великої синиці.

Потім настає останній етап – перелом зими. Все більше синіх тонів у цю пору. У парках від дерев падають на сніг щільні, чіткі, сині тіні, кучугури світяться блакитним світлом. Синє з кожним днем ​​небо. Хмари вже не сіруваті, а пливуть білими купками. Сонце піднімається все вище і гріє так, що біля дерев утворюються ямки-затайки. Світлий день став набагато довшим. У сонячний день сніг на дахах тане – починається крапель. Натікаючи один на одного і, замерзаючи в ще дуже холодному повітрі, крапельки снігу, що стояло, утворюють красиві крижані бурульки. Сніг уже не блискучий і білий: він потьмянів, посірів, став пухким. Зверху підтанув на сонці сніг за ніч змерзає в крижану кірку - наст. Але зима ще не здається. Завірюхи та хуртовини показують свою силу. Лише у середині березня, з початком сніготанення, закінчиться останній етап зими.

2. Явлення у неживій природі

Зима – суворий час, особливо у північних широтах нашої півкулі. Її календарний час відомий, але часто буває, що перші ознаки зими приходять значно раніше. Сльота листопадова погода змінюється грудневими морозами, що сковують водоймища, що одягають землю в пухнасту снігову ковдру. День стає коротким, а ночі тяжко тягнуться в очікуванні першого проміння сонця.

Найкоротший день посідає період зимового сонцестояння. Це 21 грудня в ніч на 22. Найкоротший день і найдовша ніч. З цього часу починається зворотний звіт і вдень збільшується, скорочуючи нічний.

Хмари знижуються нижче, стають важкими, сірими від переповненої вологи. Вони не мають легкості і купності, вони застилають все зимове небо, наповнюючи повітря запахом вологи та свіжості. Саме вони приносять рясні снігопади, що покривають землю метровими кучугурами.

Сніг – це зимові опади. Взимку вони щільним покривалом покривають все навколо, створюючи своєрідний мікроклімат, що допомагає рослинам і дрібним тваринам пережити суворі холоди. Чим нижче температура повітря, тим рихлішим стає сніговий настил, він жорсткіше хрумтить під ногами і колеться при дотику до нього.

У безвітряну погоду сніг падає великими сніжинками, зі збільшенням інтенсивності сніг перетворюється на хуртовину - найгрізніше зимове явище природи. Вона виникає у разі першого пориву вітру. Він піднімає сніговий покрив та несе його, захоплюючи за собою. У природі розрізняють верхову та низову хуртовину залежно від перерозподілу повітряних мас. Як правило, сильні хуртовини трапляються в середині зими, в самий пік сезонних температур. Саме від цього явища природи залежить формування снігового ландшафту: рознесений вітром сніг набуває химерних форм кучугур.

Найчастіший попутник зимової погоди – ожеледь. Це крижана кірка, яка утворюється будь-якої поверхні після різкого перепаду температур. Мокрий сніг, дощ перед сильним морозом можуть спровокувати появу. Як правило, саме ожеледь сковує всю площу дрібних струмків, інших джерел вологи, тому для її появи необов'язково має піти дощ. Якщо взимку стоять суворі тривалі морози, вони сковують найглибші водоймища, які промерзають на дуже пристойні глибини, так починається криголам, що паралізує судноплавство. Лід торкнеться лише за сильного потепління, коли промені сонця почнуть прогрівати його твердь.

Морози належать до небезпечних явищ природи. Вони можуть встановлюватись на тривалий час, якщо в окрузі панує зимовий антициклон. Як правило, аномальні морози – явище рідкісне. Відхилення від звичної норми відбувається не скрізь і не завжди. Низькі температури можуть завдати значної шкоди сільському господарству та спровокувати появу надзвичайної ситуації, тому всі комунальні служби взимку перебувають у стані бойової готовності.

Ще один неодмінний атрибут зими - бурулька - шматок льоду конусоподібної форми, який звисає з будь-якої площини. Вдень сонце прогріває сніг, він починає танути та підтікати, а вночі мороз посилюється, все довкола замерзає. Маса бурульки росте в міру танення снігу, потім вона обрушується від власної ваги та розсипається від зіткнення із землею.

Саме з танення бурульок починається плавний перехід на весну, коли температура повітря поступово піднімається, дні стають довшими, а морозні візерунки зникають, просочуючись талою водою в прогріту землю. Сніг – це зимовий вид атмосферних опадів. Він має свою кристальну структуру, основу якої лежать замерзлі мікроскопічні краплі води. Коли крапля проходить крізь холодні атмосферні шари повітря та падає на землю, вона замерзає та обростає своїми побратимами, чіпляючись за них, утворюючи шестикінцеві сніжинки. Така форма обумовлена ​​фізичними законами замерзання води.

Із чого складається сніг?

Кожна зі сніжинок рідко перевищує розміри в 5 мм, але ось ажурне переплетення граней може бути найрізноманітнішим. Поки що незрозуміло, чому кожна сніжинка не схожа одна на одну, чому кожна з них має ідеальну симетрію. Сьогодні вже доведено, що всі сніжинки мають чіткі геометричні лінії, які об'єднані у шестикутному форматі, саме шестикутну форму має сама молекула води, тому, замерзаючи у хмарах і перетворюючись на кристал льоду, вода і формується за даним принципом, захоплюючи по ланцюжку інші молекули, що у тісному сусідстві.

На химерну форму впливає і температура повітря, і його вологості. Але в тому, що сніжинка за своєю суттю - це ланки одного ланцюжка замерзлої молекули води вже ніхто сьогодні не сумнівається. Контури самої сніжинки незграбні. Кінчики, швидше за все, нагадують гострі наконечники чи голки. Причому всі вони різні, у кожної сніжинки свій гострий візерунок. На сьогодні немає відповіді на запитання, чому так відбувається. Можливо, ми незабаром станемо свідками нових наукових відкриттів, які відкриють нам таємницю геометричної симетрії та несхожості сніжинок.

Наявність снігу відіграє важливу роль. Снігове покривало огортає землю товстим шаром білого покривала. Воно тримає тепло і не дає загинути рослинам та дрібним тваринам. Без нього загинуть озимина, не буде врожаю, не народиться хліб. Сніг створює той необхідний запас вологи, що так важливий при весняному пробудженні. Тому переоцінити значення снігу не можна.

3. Зимовий спокій рослин

У середніх широтах, де зима супроводжується значним зниженням температури в порівнянні з літом, взимку рослини практично не вегетують, або ростуть дуже слабко, майже непомітно. Вважають, що рослини вступають у період спокою чи сплячки, оскільки процеси їх життєдіяльності протікають слабо.

Сніг - поганий провідник тепла, покриває землю, немов ковдрою, він оберігає від охолодження рослини, що перезимовують.

У однорічних у землі лежать насіння. Озимі рослини під снігом залишаються зеленими усю зиму.

У деяких рослин (пастуша сумка, братки), квітучих до глибокої осені, зберігаються під снігом листя і бутони, які розквітнуть навесні.

У багаторічних трав'янистих рослин наземні частини гинуть, а цибулини, бульби, кореневища, що залишаються в землі, сніг охороняє від холоду.

Дерева та чагарники, за винятком хвойних, стоять голі. Життя цих рослин приховано у нирках. Від холоду та вологи вони захищені щільними лусочками. Живлення та сокорух біля дерев тимчасово припинено. Крохмаль, накопичений у їхніх тканинах, перетворюється на жири та цукор, це збільшує морозостійкість рослин, оберігає білок їхніх клітин від згортання.

У другій половині зими під впливом дедалі більшого опромінення у багатьох дерев утворюється передвесня «загар»: буре забарвлення їх кори набуває червоного відтінку (у верби, берези, липи) або фіолетового (у вільхи).

У другий період зими спокій у більшості дерев і чагарників закінчується: на гілках, внесених у тепле приміщення, за кілька днів розпускаються листя. Особливо швидко розвиваються бруньки тополі, берези, ліщини, черемхи, смородини.

У передвесняний період дерева мають більш високу температуру, ніж навколишнє повітря, тому сніг біля стовбурів починає танути.

Ботаніки поділяють період спокою на дві категорії: вимушений та глибокий. У деяких джерелах період спокою називають природним та штучним. Вимушений або штучний спокій пов'язаний з відсутністю нормальних умов для вегетації, але якщо надати рослині умови, що бракують - воно вийде зі стану спокою, прокинеться. Вимушений період спокою можна пояснити на прикладі насіння рослин: зібране насіння зазвичай зберігає до часу посадки в сухому приміщенні. Це вимушений стан спокою, так як при намочуванні насіння або надходженні до них вологи стан спокою припиняється, насіння починає нормально проростати.

Тривалість періоду спокою як у різних видів, так і у сортів у межах одного виду рослини може значно відрізнятися. Це пояснюється генетичними особливостями рослини та умовами зовнішнього середовища. Тому дітки одного і того ж гібіскусу, рознесені по південному та північному підвіконнях можуть впадати в стан спокою і виходити з нього в різний час, проте біохімічні механізми, що лежать в основі спокою та проростання, внутрішні та зовнішні фактори, є спільними для всіх рослин.

зима сніжинка природа

4. Відмінність рослин у безлистому стані

При визначенні деревно-чагарникових рослин у безлистому стані слід звернути увагу на морфологічні особливості будови нирок та пагонів.

Нирки бувають верхівкові та бічні - або пазушні. Нирки деревних рослин покриті лусочками, форма та забарвлення яких залежить від біологічних особливостей тієї чи іншої деревини.

За походженням нирки поділяють на листові і квіткові, останні більші за листові.

За будовою нирки розрізняють оголені та покриті. Голі бруньки позбавлені зовнішніх покривних лусочок і утворені зазвичай молодим листям, що не розвинулося (наприклад, у крушини ламкою).

Покриті нирки можуть бути одягнені однією (ковпачкоподібною) або декількома лусочками. Наприклад, нирки і вкриті однією лусочкою, що зрослася з двох, нирки тополі вкриті декількома лусочками. Нирки клена покриті парним числом лусочок, розташованих супротивно.

У деревних рослин з дворядним розташуванням нирок (граб, в'яз) лусочки на нирках розташовані також дворядно. Нирка може бути розташована безпосередньо над листовим рубцем. Таку нирку називають сидячою, на відміну від черешчастої, коли під ниркою знаходяться черешки (черешні бруньки можна бачити у смородини, дерну, вільхи та ін.). Нирки іноді ледь помітні або не помітні, якщо приховані під листовою подушкою або листовим рубцем. Називаються вони прихованими (перстачами та ін.) на відміну від вільних нирок, які відкрито розташовані на втечі.

Залежно від морфолого-біологічних особливостей деревних рослин розташування нирок на пагоні може бути різним. Супротивне - нирки розташовуються одна навпроти іншої (клен, ясен, бузок, калина). Чергове - розташування може бути поділено на спіральне та дворядне. Спіральне - нирки зустрічаються навколо всього стебла та лінія, що їх сполучає, утворює спіраль (осика, дуб, береза). Дворядне - всі нирки розташовані в одній площині в два ряди (липа, граб, в'яз). Серіальні нирки розташовані кілька штук над листовим рубцем. Колатеральні бруньки - кілька бруньок розташовані в ряд під листовим рубцем однорядом з іншого (представники підродини рожеві, сливові).

Після опадання листа у місці, де він був прикріплений до втечі, залишається листовий рубець. Листові рубці бувають вузькі та широкі залежно від величини основи черешка. Великі листові рубці характерні бузині, ясеню, горіху.

За формою листові рубці теж різняться. Наприклад, у клена він має вигляд ламаної лінії; у оксамиту амурського підковоподібний, а у липи округло-еліптичний. Іноді листові рубці важко помітні, тому що приховані під підставою черешків (малина, жимолість).

На листовому рубці видно як точок листові сліди - місця, якими проходила жилка листа. Кількість листових слідів є родовою ознакою, тобто. всі види деревних рослин даного роду мають однакову кількість слідів. Наприклад, для роду карагану характерний 1 слід; для клена та в'яза - три сліди; для дуба - більше трьох слідів, сконцентровані вони у три групи; для бузку та ясена багато слідів, які утворюють підкову лінію.

При визначенні деревних рослин з втеч слід звертати увагу на наявність на пагонах залізок, шипів, колючок. Шипи є виростами епідермісу (одревеснілі залозки та волоски).

Шипи зустрічаються переважно у різних видів троянд. Колючки є видозміною втечі, (колючки глоду, лоха, обліпихи, груші); метаморфозом листа є: колючки барбарису, які бувають прості, дво-, три- та п'яти-роздільні; метаморфозом прилистків - жовта та біла акація). Бородавки на стеблі - це вирости епідермісу (береза, бересклет). До виростів епідермісу відносять ароматичні залозки у чорної смородини, вони надають їй своєрідного запаху, мають золотистий колір і зосереджені на пагонах поблизу нирок і на лусочках нирок. Виростами епідермісу є пробкові нарости (у таких порід, як: бересклет європейський, крилатий та ін).

Використана література

1. С.А. Веретеннікова. «Ознайомлення дошкільнят із природою»; Москва «Освіта», 1973р.

2. Л.А.Камнєва, А.К. Матвєєва, Л.М. Манцева. «Як знайомити дошкільнят із природою»; Москва «Освіта», 1983р.

3. Л.М.Манцева, П.Г.Саморукова «Світ природи та дитина»; Санкт-Петербург "Дитинство-прес", 2000р.

Розміщено на Allbest.ru

...

Подібні документи

    Безпосередня дія морозу на клітини як небезпека, що загрожує багаторічним трав'янистим та деревним культурам, озимим рослинам протягом зими. Загибель рослин від випрівання, вимокання, під крижаною кіркою, випирання, ушкодження від зимової посухи.

    реферат, доданий 09.11.2010

    Явлення у житті рослин, пов'язані з настанням літа. Роль людини, що впливає життя рослин у природних спільнотах. Зв'язок рослин із навколишнім середовищем. Лугова флора Республіки Білорусь. Геоботанічне опис лугової рослинності.

    реферат, доданий 01.07.2015

    Зміна хімічного складу сільськогосподарських рослин під впливом ґрунтово-кліматичних умов. Застосування гібереліну та цитокінінів. Глибокий спокій у рослин, основні методи підвищення їхньої зимостійкості. Способи прискорення дозрівання плодів.

    контрольна робота , доданий 05.09.2011

    Завдання сучасної селекції, породи тварин та сорти рослин. Центри різноманіття та походження культурних рослин. Основні методи селекції рослин: гібридизація та відбір. Самозапилення перехреснозапилювачів (інбридинг), сутність явища гетерозису.

    реферат, доданий 13.10.2009

    Чинники формування теплового режиму ґрунту. Характерні особливості теплового режиму систем збирання тепла ґрунту як об'єкта проектування теплових насосів ґрунт-вода. Поняття періоду спокою у рослин, його види та ознаки закінчення. Сутність фітоценозу.

    контрольна робота , доданий 10.09.2010

    Методики досліджень грибів, водоростей, лишайників, вищих рослин, безхребетних та хребетних тварин. Правила збору рослин та тварин, сушіння рослин, умертвіння та фіксування тварин. Практичні навички проведення екскурсій у природі.

    звіт з практики, доданий 04.06.2014

    Мітохондрії, рибосоми, їх структура та функції. Ситоподібні трубки, їх освіта, будова та роль. Способи природного та штучного вегетативного розмноження рослин. Подібність і відмінність голонасінних та покритонасінних рослин. Відділ Лишайники.

    контрольна робота , доданий 09.12.2012

    Порушення певних функцій рослин, хворобливі явища та симптоми, що викликаються нестачею поживних речовин. Причини голодування рослин. Ознаки азотного, фосфорного, марганцевого та калійного голодування. Підживлення рослин відсутнім елементом.

    презентація , доданий 06.01.2016

    Біологія – наука про живу природу. Суперечки рослин, споровиків та грибів. Хлорофіл - зелений пігмент, що обумовлює забарвлення хлоропластів рослин в зелений колір. Сапрофіти - рослини, що харчуються мертвими та гниючими тканинами рослин або тварин.

    презентація , доданий 25.04.2012

    Поняття та напрямки розселення рослин. Визначення терміна "насіння" у ботаніці, основні етапи його розвитку та оцінка значення у природі. Класифікація типів, особливості будови, принципи поширення. Структура та елементи, формування плода.